Po stopách nášho sveta. Geopolitika a vplyv geografie na fungovanie štátov v knihe pre deti
Kto sleduje súčasný knižný trh a zaujíma sa o geografiu, určite pozná populárno-náučné knihy od Tima Marshalla. Vydavateľstvo Premedia ich v slovenskom preklade vydalo už päť. Mám z nich väčšinu a všetky sú výborným čítaním. Najnovšou knihou je Sila geografie v 21. storočí. Predchádzali jej Tieňohra, Rozdelený svet, Zomrieť pre vlajku a zrejme najznámejšia V zajatí geografie.
Práve posledná menovaná sa stala predlohou pre unikátnu knihu pre detského a mladého čitateľa s názvom Po stopách nášho sveta na dvanástich ilustrovaných mapách. Poviete si, že detských atlasov je veľa a sú si podobné. S tým súhlasím, tento je však iný. Nie je všeobecný, ale zameriava sa na geopolitiku a vplyv fyzickej geografie na štáty a vzťahy medzi nimi.
Ak chce človek porozumieť súčasnému svetu, jeho hybným silám, vzťahom medzi svetovými či regionálnymi veľmocami, dávať si informácie zo správ do súvislostí, nezaobíde sa bez aspoň základných geografických a geopolitických vedomostí. Tim Marshall ich podal pútavým populárno-náučným štýlom pre širokú verejnosť v knihe V zajatí geografie. Po stopách nášho sveta je jej zjednodušenou verziou pre čitateľov od 10 rokov. Určite však zaujme aj dospelých.
Ako sa z USA stala globálna superveľmoc? Prečo ľudia vedú vojny? A prečo sú niektoré krajiny bohaté a iné extrémne chudobné? Aj na tieto otázky nájdete odpovede v knihe, ktorá pomocou ilustrovaných máp vysvetľuje, ako geografia formovala dejiny nášho sveta.
Na knihe je z pohľadu geografov skvelé to, že ponúka množstvo príkladov ako prírodné podmienky – povrch, rieky, moria a klíma – ovplyvňujú rozhodnutia svetových lídrov a prečo geografia nútila dejiny, aby sa stále opakovali. Deti tak majú lepšiu šancu pochopiť úzke vzťahy medzi fyzickou a humánnou geografiou, ktoré boli významné v minulosti, sú významné v súčasnosti a je predpoklad, že nestratia na dôležitosti ani v budúcnosti.
Kniha obsahuje prehľad geopoliticky najdôležitejších štátov a regiónov sveta. Všetky sú spracované v podobe ilustrovanej mapy, k niektorým sú doplnené aj samostatné dvojstrany, ktoré sa týkajú vybraného kľúčového aspektu. V prípade Ruska je to napríklad absencia celoročne nezamŕzajúcich prístavov, ktorá je pre najväčší štát sveta značne limitujúca.
Okrem Ruska sú prezentované Spojené štáty americké, Kanada, Čína, Európa, Afrika, Blízky východ, India a Pakistan, Kórea a Japonsko, Južná Amerika, Brazília, Austrália a Arktída. Ako sa to celé autorom knihy podarilo, si môžete pozrieť na priložených fotografiách. Ak hľadáte vianočný darček pre nadšeného mladého geografa, Po stopách nášho sveta je isto zásahom do čierneho.
Podporte nás
V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!
Chcem podporiť