Hore

Posledná plavba Henryho Hudsona

Posledná plavba Henryho Hudsona

Anglický moreplavec z prelomu 16. a 17. storočia Henry Hudson je známy nielen z dejín námorných objavov, ale aj z máp. Jeho meno nesie viacero lokalít spojených s jeho plavbami. Za všetky spomeňme aspoň Hudsonov záliv na severe Kanady, alebo rieku Hudson pretekajúcu New Yorkom. Jeho životným cieľom bolo objavenie námornej trasy z Európy do Ázie severozápadnou cestou cez Severný ľadový oceán.

​Prvýkrát sa o to pokúsil v službách Holandskej východoindickej spoločnosti v roku 1609, keď vyplával z Amsterdamu na lodi Polmesiac (Halve Maen). Výprava preskúmala pobrežie Newfoundlandu, Chesapeake Bay a ostrov Manhattan, čím prispela k založeniu Nového Amsterdamu o niekoľko rokov neskôr. V rokoch 1610 až 1611 uskutočnil Hudson ďalšiu plavbu už pod anglickou vlajkou. Cez Island, Grónsko a pobrežie Labradoru doplával s loďou Discovery až do zálivu, ktorý dnes nesie jeho meno. Rozloha zálivu vzbudila u výpravy nádej, že ide o voľnú cestu na západ. Mesiace preskúmavania a mapovania pobrežia však priniesli sklamanie. Loď ostala uväznená v ľade Jamesovej zátoky, celú zimu tak museli Hudsonovi muži prečkať na pobreží.

​Po vyslobodení z ľadu plánoval Hudson pokračovať v pátraní po severozápadnej ceste, posádka však trvala na okamžitom návrate domov. Výsledkom bola vzbura, na konci ktorej skončil Henry Hudson, jeho mladý syn a sedem lojálnych a chorých členov posádky na malej veslici vydaní napospas osudu. Nikdy viac ich nikto nevidel. Ôsmim vzbúrencom sa na lodi Discovery podarilo vrátiť do Anglicka. Boli súdení, no k udeleniu trestov napokon nedošlo. Povráva sa, že boli príliš cenným zdrojom informácií. 

​O tri storočia neskôr stvárnil osud Henryho Hudsona anglický maliar John Collier na obraze The Last Voyage of Henry Hudson. Na webstránke National Geographic nájdete k obrazu aj kompletnú vzdelávaciu aktivitu

Podporte nás

Podporte nás

V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!

Chcem podporiť