Hore

Ako spoznať ekonomickú situáciu ľudí vo svete bez použitia dát? Cez fotografie!

Geografia sa rovnako ako všetky ostatné vedy nezaobíde bez dát. Spoznávať svet sa preto žiaci učia aj cez analýzu rôznorodých štatistík, ktoré im odhalia množstvo informácií o demografických alebo ekonomických špecifikách jednotlivých štátov a regiónov. Jedným z najlepších nástrojov pre spoznávanie sveta prostredníctvom širokého spektra dát je projekt Gapminder, ktorého grafy robia z na prvý pohľad nudných štatistík živé a pútavé divadlo. Ako s ním môžu pracovať aj vaši žiaci si môžete prečítať v tomto návode.

Správne rozhodnutia a naše poznanie by mali byť založené na objektívnych dátach, ktoré vedú k racionálnym a podloženým záverom. Každodenná realita (a rovnako aj psychológia) však dokazuje, že ľudia sa často rozhodujú skôr na základe emócií. Štatisticky vyargumentovaný článok má silu prehovoriť len k časti verejnosti – tej, ktorá je schopná mu rozumieť. Všetci ostatní sú náchylnejší prijímať informácie cez príbehy. Namiesto príbehu však môžu prehovárať aj fotografie.

Práve preto vzniká popri Gapminderi aj unikátny projekt Dollar Street, o ktorom sa dozviete viac v prednáške (video vyššie) jej autorky na TED konferencii. Jej ďalšia prednáška je dostupná tu. V spolupráci s fotografmi získala a spracovala tisícky fotografií obydlí a života bežných ľudí v množstve štátov sveta. Ako sa napr. líši detská izba v Keni od tej v Lotyšsku, alebo Číne? A ako sa odlišuje ekonomická situácia najmajetnejších, priemerne majetných a najchudobnejších obyvateľov jednej krajiny? Ako sú na tom priemerne majetní Francúzi v porovnaní s bohatšími Filipínčanmi? Práve na tieto otázky odpovedajú fotografie, ktoré sa časom stanú súčasťou projektu Dollar Street, ktorý zatiaľ môžete sledovať len na Facebooku. Kompletná webstránka s výstupmi projektu je stále v štádiu príprav. 

Myšlienku projektu vám priblíži vzájomné porovnanie života obyvateľov z rôznych štátov a rôznych príjmových skupín na základe fotografií tak každodennej pomôcky ako je zubná kefka. Viac sa o vizualizácii sveta ako jednej ulice dozviete aj v tomto krátkom opise. Pôvodná verzia projektu je na dostupná na stiahnutie tu.

 

Pomôžte nám pomáhať

Pomôžte nám pomáhať

V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, zvážte prosím stať sa platiacim členom. Na výber máte aj mesačné členstvo za 5 eur. Ďakujeme!

Chcem pomôcť