Hore

Skypujte so školami zo sveta

Službu na bezplatnú hlasovú komunikáciu cez internet Skype určite poznáte. Viete však o tom, že práve cez Skype môžete priniesť svet do vašej triedy? Pozrime sa ako na to.

Počas môjho učiteľovania som využil Skype len raz a výsledok bol viac ako uspokojivý. Trieda druhákov na gymnáziu sa prostredníctvom video besedy programu Človeka v ohrození spojila so slovenským pracovníkom tejto organizácie v Keni. Študenti mali možnosť pýtať sa ľubovoľné otázky spojené s rozvojovou pomocou v krajinách globálneho juhu, dozvedieť sa informácie o živote v Keni z prvej ruky a spoznať veci, ktoré by som im ako učiteľ nebol schopný sám priblížiť. Ako prebehla podobná beseda o Južnom Sudáne u gymnazistov z Malaciek je opísané v tomto článku.

Nemusíte mať však kontakt na konkrétneho človeka, cez Skype môžete priniesť svet k vašim žiakom aj vďaka službe, ktoré vymyslela spoločnosť Skype ako časť svojho portfólia. Zoznámte sa s programom Skype in the classroom. O čo ide? Myšlienka je jednoduchá, no napriek tomu revolučná – prepojiť školské triedy vo svete prostredníctvom video mostu.

Na začiatok sa musíte prihlásiť na Skype a vyplniť svoj profil, vďaka ktorému vás následne môže kontaktovať niektorí z množstva do programu zapojených učiteľov. Dôležité je vyplniť najmä okruhy tém, ktorým by ste sa v rámci video mostov so zahraničnými triedami chceli venovať, vekovú skupinu vašich žiakov, prípadne aj preferované jazyky. Vo väčšine prípadov to bude angličtina, môžete to však, samozrejme, skúsiť aj s francúzštinou, španielčinou alebo nemčinou. Návod na prácu so Skype in the classroom si môžete pozrieť v tomto videu.

Spojenie s konkrétnou triedou môže prebehnúť viacerými spôsobmi. Jedným z nich je vyhľadávanie podľa predmetov (find a lesson). Pomocou filtrov tak vyhľadáte len tie lekcie (lessons) zo všetkých učiteľmi vytvorených, ktoré vás tematicky zaujímajú, alebo ktoré sú určené práve pre vekovú kategóriu vašich žiakov. Ďalším spôsobom je napísať správu konkrétnemu učiteľovi (find a teacher), ktorého nájdete v zozname a následne sa spoločne dohodnete na téme, priebehu a najmä čase vašej spoločnej videobesedy. 

Ak ste dostatočne tvorivý a sebavedomý, prípadne chcete do procesu tvorby témy zapojiť aj samotných žiakov, máte možnosť navrhovať a vytvárať vlastné lekcie (videobesedy), do ktorých sa môžu prihlasovať zahraniční učitelia so svojimi triedami.

Z hľadiska geografie je v Skype in the classroom pravdepodobne najlepšou a na začiatok najjednoduchšou voľbou tzv. Mystery Skype, ktorého priebeh je zobrazený aj v nižšie vloženom videu. O čo ide?  Podľa opisu od samotnej spoločnosti Skype ide o edukačnú hru vymyslenú učiteľmi, v ktorej hrajú dve triedy spojené video besedou cez Skype. Cieľom žiakov je cez dobre formulované otázky uhádnuť odkiaľ je trieda na druhej strane video hovoru. Aktivita je vhodná pre ľubovoľný predmet. Proces ako celú hru zorganizovať a podrobné vysvetlenie jej pravidiel nájdete na tomto odkaze.

V prípade všetkých vyššie spomenutých foriem využitia Skype in the classroom je možné vyhľadávať triedu na budúcu spoluprácu aj cez mapu (Search the map)Tento spôsob vyhľadávania partnerov je obzvlášť praktický, keďže sa na mape zobrazujú len aktívni členovia (učitelia) ochotní spolupracovať prakticky okamžite. 

Jedinou prekážkou pri využívaní potenciálu Skype in the classroom môže byť nedostatočná schopnosť mladších žiakov komunikovať v cudzom jazyku. Vo vyšších ročníkoch ZŠ a na stredných školách by však už tento problém nastať nemal. Možno aj práve takouto formou komunikácie s rovesníkmi zo zahraničia, stratia vaši žiaci ostych pri aktívnom používaní cudzieho jazyka.  Ďalšou praktickou vecou, na ktorú netreba pri organizovaní partnerov zo zahraničia zabúdať, je poloha jednotlivých škôl v časových pásmach. Niekoľkohodinový rozdiel medzi Slovenskom a triedou, s ktorou budete vašu besedu realizovať, nevadí. Ťažko je však počas vyučovania uskutočniť hovor so školou z Nového Zélandu alebo Kalifornie tak, aby ste neboli v škole poobede alebo uprostred noci.

Samozrejme, slovenským učiteľom nebráni nič využiť možnosti Skype na vzájomnú spoluprácu ich žiakov a tried len medzi sebou. Verím, že už takáto lokálna video beseda by bola pre obe zúčastnené strany prínosom. Téma je len na vás – vzájomné predstavenie obce alebo regiónu, spolupráca na spoločnom projekte, výmena skúseností na vybranú tému, rovesnícke učenie, Mystery Skype na slovenský spôsob… Nápadov je nespočetne. Verím, že ich ako učitelia premeníte na nezabudnuteľné školské momenty pre vašich žiakov. Ak by ste potrebovali, môžem vám pomôcť s hľadaním partnerskej školy a učiteľa. Držím palce!

Podporte nás

Podporte nás

V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!

Chcem podporiť