Chémia je krásna. A dá sa prepájať aj s geografiou
Prírodné vedy sú v školských systémoch niektorých štátov integrované do predmetu s názvom Science, ktorý zväčša zastrešuje biológiu, fyziku, chémiu a fyzickú geografiu. O vytvorenie metodiky na integráciu prírodovedných vyučovacích predmetov sa momentálne snaží aj expertný tím organizácie Indícia. Uvidíme ako sa s touto výzvou popasuje.
Jednotlivé predmety nie je však nutné „zliať“, pokojne si vystačíme s ich logických prepájaním a s aktívnym využívaním medzipredmetových vzťahov. Ako na to, ukazujú aj aktivity učiteľov a žiakov ZŠ Badín na Deň vody. Pod vedením pani učiteľky Lucie Dovalovej sa tam dejú priam zázraky!
Voda, ktorú pijeme, musí byť hygienicky nezávadná, čistá, jednoducho pitná. Teda pred tým, ako sa dostane do našich pohárov, musí prejsť špeciálnou úpravou – filtráciou, čírením, usadzovaním, dezinfekciou. V Badíne sa pokúsili tento systém úpravy vody simulovať. Starší žiaci ukázali mladším, ako to funguje. Vodu mútnu, znečistenú rastlinami a zeminou, dokázali vďaka čističke v štyroch etapách vyčistiť na vodu číru, na pohľad priezračnú, v ktorej mohli prežiť rybky.
Žiaci sa venovali téme voda v rôznej podobe počas šiestich vyučovacích hodín. Každý žiak dostal za odmenu malý darček – oceán vo fľaštičke (emulzia – voda a olej), ktorý mu bude pripomínať, aká dôležitá, krásna i vzácna je voda pre nás i všetko živé na Zemi. Stanoviská boli nasledovné: Život vo vode (pozorovanie vody pod mikroskopom – BIO), Ako chutí voda (ochutnávka rôznych druhov vôd, senzorické vastnoti vody) a Čistá voda (CHE). Prečítať si môžete aj podrobnejší popis aktivít, prípadne si pozrite rozsiahlu fotogalériu.
Webstránku pani učiteľky Dovalovej odporúčame sledovať pravidelne. Patrí k tomu najlepšiemu, čo na internete od slovenských učiteľov nájdete. A nemusíte byť učiteľ chémie, aby vás Mladý chemik nadchol. Ako si postaviť vlastnú sopku sa dozviete napr. tu. Kopec inšpirácií ponúka aj skupina Kremík – mladý chemik na Facebooku.
Ak by ste chceli čističku vôd vyskúšať so žiakmi aj vy, návod na tvorbu jednoduchej verzie, pre ktorú nepotrebujete pomôcky chemického laboratória, nájdete na tomto odkaze.
Pomôžte nám pomáhať
V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, zvážte prosím stať sa platiacim členom. Na výber máte aj mesačné členstvo za 5 eur. Ďakujeme!
Chcem pomôcť