Pod zemou / Pod vodou – kniha, ktorá sa stane zberateľským kúskom
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/0/1/0111f23d-ac25-44f9-be74-cd4148e0b5fc/lepsiageografia.sk/web/wp-content/themes/r2m2/functions.php on line 403
Po dnes už legendárnej knihe Mapy prichádzajú poľskí manželia Mizielinski s novinkou, ktorá je pokračovateľom ich fenomenálnej práce. Novinka od vydavateľstva Slovart Pod zemou / Pod vodou zoznamuje čitateľa s tajomstvami podmorského i podzemného sveta na viac ako sto veľkorozmerných stranách plných veselých a pútavých ilustrácií.
Kniha je určená čitateľom od 7 rokov, zaujme však aj dospelých a mladšie deti. Je na pomedzí encyklopédie a umeleckého diela. V skutočnosti ide o dve knihy – Pod zemou je z jednej a Pod vodou z druhej strany knihy. Kniha sa listuje a číta netradične vertikálne a jej strany sú vytlačené na hrubom papieri. Pozrime sa bližšie na to, čo je na knihe výnimočné a prečo by nemala chýbať vo vašej rodinnej, či školskej knižnici.
Začnime s Pod zemou, ktorá nás zavedie na neobyčajnú cestu do hlbín, ktoré skrývajú neraz netušené formy života a ľudské diela. Úvodné strany sú venované živočíšnym a rastlinným druhom, ktoré pred slnečným svitom uprednostňujú tmu v podzemí.
Na knihe je úžasné, že pre dospelých čitateľov slúži ako rázcestie k samostatnému vyhľadávaniu doplňujúcich informácií. Aspoň u mňa tak fungovala. Pri jej čítaní som strávil hodiny napriek tomu, že sa dá preletieť aj oveľa rýchlejšie. Zaujalo ma v nej toľko pre mňa neznámych vecí, že som pri nich okamžite pátral po detailoch na internete. Vedeli ste napríklad, že v Etiópii sa pestujú tzv. nepravé banány, ktoré nemajú jedlé plody, ale obrovské hľuzy? V minulosti tvorili dôležitú časť jedálnička pre tamojších obyvateľov, ktorí ich fermentovali, spracovávali na múku a piekli z nich chutné placky.
Alebo taký Rypoš lysý. Na prvý pohľad škaredý hlodavec je živočíchom, ktorého jedinečnosť neprestáva prekvapovať. Žije v kolóniách ako mravce, dožíva sa 30 rokov, starne veľmi pomaly a v norách si vystačí len s minimom kyslíka. Nečudo, že sa teší záujmu vedcov. Samozrejme, kniha sa venuje aj životu mravcov, cicavcov žijúcich v norách a podzemným bezstavovcom.
Korene stromov môžu siahať až do hĺbky viac ako 60 m. Títo rekordéri rastú v krajine s nedostatkom povrchovej vody a ak chcú prežiť, musia mať schopnosti, ktoré im umožnia prežiť aj v tomto nehostinnom prostredí.
Množstvo technických diel, bez ktorých by dnešná spoločnosť nemohla fungovať ostáva pred našim zrakom skryté – vedú pod zemou. Ako a kadiaľ sa vedie elektrina, plyn, voda a kanalizácia? Kniha odpovedá aj na tieto otázky. Zároveň sa venuje využitiu podzemia v doprave a predstavuje niekoľko príkladov tunelov a metra. Viete, že železničný tunel spájajúci japonské ostrovy Hokkaido a Honšu vedie popod more v hĺbke viac ako 240 m?
Keď sme v podzemí, nemôžeme obísť ani bane a jaskyne – na dvojstranách sú zobrazené ich prierezy. Nechýbajú ani konkrétne príklady ako zlatá baňa Mponeng v Juhoafrickej republike, ktorá je s hĺbkou 3620 m najhlbšou baňou na svete, alebo najhlbší vrt na polostrove Kola.
Praktickou časťou knihy je aj stručné predstavenie vybraných prírodných zdrojov (nerastných surovín) a produktov, ktoré sa z nich vyrábajú. Skrátka neprišla ani archeológia a paleontológia.
Čo sa týka školských predmetov, pokrýva kniha najmä témy biológie, geografie a techniky. Keď už nič iné, na geografii nájdu svoje uplatnenie aspoň strany venované tektonickým pohybom, stavbe Zeme, sopkám a gejzírom.
Pod vodou je o niečo kratšou časťou knihy. Rovnako ako v Pod zemou je jej obsah členený na prírodný svet a ľudské aktivity pod hladinou. Spoznáte tak život v jazere i oceáne, vydáte sa na cestu do najhlbších miest Zeme a oboznámite sa s vybranými druhmi rýb a iných tvorov, pre ktoré je vodný svet domovom.
Ako je možné, že sa ťažké lode nepotopia a ponorky sa dokážu ponárať aj vynárať? Čo pomáha rybám pri plávaní? Ako sa mení tlak vody s narastajúcou hĺbkou? Ako sa správne potápať, aby sme to vôbec prežili? Práve strany venované potápaniu ponúkajú množstvo neznámych informácií. Čitateľ sa dozvie o rôznych čudesných modeloch potápačských odevov a pomôcok, ktoré vyzerajú akoby vypadli z kníh Julesa Verneho. Alebo sa skôr ponášajú na Golema? Podobne vyznievajú aj historické ponorky. Vedeli ste, že vôbec prvá ponorka v dejinách sa v roku 1620 plavila vo vodách Temže? Skonštruoval ju holandský vynálezca Cornelius Drebbel, tvoril ju drevený rám pokrytý kožou a bola poháňaná veslami.
Ponorkami a potápaním kniha, samozrejme, nekončí. Vďaka nej spoznáte farebný svet koralových útesov, dozviete sa ako vznikajú veľké závrty a prepadliny, alebo to, ako sa ťaží ropa pomocou ropných plošín.
Prelistovať knihu si okrem priložených fotografií môžete aj v prezentácii, ktorá je na stránke Slovartu. Kniha má odporúčanú cenu 19,95 eur, niektoré kníhkupectvá ju však ponúkajú aj lacnejšie.
Podporte nás
V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!
Chcem podporiť