Učiteľská kaviareň – čítanie (nielen) pre učiteľov
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/0/1/0111f23d-ac25-44f9-be74-cd4148e0b5fc/lepsiageografia.sk/web/wp-content/themes/r2m2/functions.php on line 403
Ľudia vyskytujúci sa v tzv. bratislavskej kaviarni stále niečo vyhutujú. Čítajú, debatujú, kujú rôzne pikle a tvária sa múdro. Jednoducho idú na nervy. Nečudo, chytrého hlupák nepochopí. Buďme chytrí aj my učitelia – čítajme, dumajme a mudrujme so šálkou kávy v ruke. Malíček dohora, oči ponorené v dobrom čítaní. Priatelia, vitajte v našej Učiteľskej kaviarni. Kávu vám síce neponúkneme, ale myseľ dáme do pozoru kvalitným čítaním. Naše pravidelne čerstvé chuťovky sú tu pre vás. Pozrite si ich prvé vydanie. Týždeň toho ponúkol veľa podnetného.
Začnime trochu provokatívne a nazrime do fungovania tzv. demokratickej školy Sands v anglickom Devone. Česká učiteľka Kristýna Hrubanová je tam na mesačnom pobyte, aby lepšie pochopila, ako môžu o chode školy rozhodovať samotní žiaci. Po prečítaní jej rozhovoru s miestnymi žiakmi som nadobudol pocit, že naše snahy o reformu školstva kĺžu po povrchu. Kým sa tu my bavíme prevažne o platoch a (ne)dostatku učebných pomôcok, tam žiaci rozhodujú o tom, čo a ako sa budú učiť Priateľské vzťahy s učiteľmi sú samozrejmosťou. Ak sa chcete dozvedieť o škole Sands viac, sledujte články Kristýny Hrubanovej na jej blogu. V súvislosti so slobodnými školami mnohým z vás možno napadol legendárny Summerhill. Film s rovnomenným názvom si môžete pozrieť v českom dabingu na Youtube. Komu by nestačilo, odporúčam aj knihu A.S. Neilla – zakladateľa školy Summerhill .
Za slobodou však nemusíme chodiť ďaleko, pomaly sa udomácňuje na viacerých slovenských školách. Články, ktoré o nich podávajú správu, ma vždy potešia. Takým je aj ten o škole na lazoch v Zaježovej, na ktorej vidieť pečať Juraja Hipša zo Živice. Práve Živica stojí aj za novým názorovým portálom Čierna labuť, ktorý sa oplatí sledovať. Nájdete tam množstvo inšpiratívneho čítania.
So slobodou súvisí aj zodpovednosť. Ako znížiť množstvo konfliktov a šikanovanie v škole sa snažili zistiť vedci z univerzity v Princetone. So závermi experimentu sa môžete zoznámiť v článku na Denníku N. Ak by vo vás ostalo množstvo otázok aj po jeho prečítaní, je to len dobre. Pýtanie sa správnych otázok je pri vzdelávaní a učení sa nezastupiteľné. Ako priniesť dobré otázky do škôl a naučiť žiakov pýtať sa, opisuje tento článok. Rubrika Mind Shift, v ktorej bol na webe KQED News uverejnený, ponúka množstvo článkov, štúdií a zrozumiteľne spracovaných analýz, ktoré by si nemal nechať ujsť nik, kto sa o vzdelávanie zaujíma hlbšie, ako je zvykom. Vo februári sa tam napr. objavil článok o tom, ako Google ovplyvňuje spôsob, akým sa učia dnešní žiaci.
Žiak, ktorý sa veľa pýta, neočakáva, že mu všetky odpovede vysype učiteľ okamžite z rukáva. Nepoznať odpoveď, alebo sa dokonca mýliť, by malo byť súčasťou vzdelávacieho procesu. Ak si pamätáte, ako ste sa učili bicyklovať, istotne mi dáte za pravdu, že bez pokusov a omylov to jednoducho nejde. Mýliť sa je nielen ľudské, ale aj poučné. Viac sa o benefitoch robenia chýb dozviete z prednášky Kathryn Schulzovej, ktorá odznela na TEDx.
Častou kritikou prípravy budúcich učiteľov na vysokých školách je prílišné zameranie štúdia na teóriu odborných predmetov. Didaktika predmetov sa zas sústredí na metódy a spôsoby ich výučby, opomína však rozvoj zručností, medzi ktoré patrí napr. riadenie triedy – ako zvládať vyrušovanie, nesústredenosť žiakov a pod. Buď sa to človek naučí priamo za katedrou, alebo sa poučí z rád iných. Určite sa o tom dosť popísalo aj v slovenčine, cez týždeň mi však cestu skrížil tento článok na The Washington Post. Mohol by sa vám hodiť.
Niekedy sú problémy v triedach spôsobené aj prostredím, rozmiestnením lavíc a členením jednotlivých funkčných zón. Viem, rigidné triedy slovenských škôl v socialistických budovách, ktoré sa ponášajú na priemyselné závody, veľa možností na premenu neumožňujú. Ak by ste to však chceli predsa len skúsiť, inšpirujte sa množstvom nápadov z rôznorodých tried a ich plánov. Pekne pokope ich nájdete napríklad tu. Ak to nejde vo vnútri, prečo neísť von? Pozrite si, ako si pražskí školáci postavili exteriérovú učebňu z dreva. Radosť sa učiť, čo poviete?
Máte už čítania akurát tak dosť? Je čas na niečo praktickejšie – rozhýbte svoje závity s papierovým rébusom. Ak vám to nepôjde, nezúfajte a posuňte rébus niektorému z kolegov. Určite sa poteší – ak nie, aspoň sa zdravo naštve.
Teším sa na vás pri najbližšom výbere Učiteľskej kaviarne. Kým sa nestretneme, máte domáce štúdium. Tak sa neflákajte a makajte. Vzdelaným patrí svet, učiteľom prázdne peňaženky…
Pomôžte nám pomáhať
V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, zvážte prosím stať sa platiacim členom. Na výber máte aj mesačné členstvo za 5 eur. Ďakujeme!
Chcem pomôcť