Najstaršie puzzle? Pomôcka pri výučbe geografie na kráľovskom dvore
Skladanie puzzle je dnes obľúbeným koníčkom mnohých ľudí. Mladých i starých, ktorým nechýba odhodlanie a trpezlivosť. Skladanie puzzle sa odporúča aj ako efektívna metóda vo vzdelávaní. Viete však, ako to celé začalo?
Za prvé puzzle ako ho poznáme dnes, sa považujú mapové puzzle (vtedy nazývané dissected maps) od londýnskeho kartografa a majstra gravírovania Johna Spilburyho. Najstaršie z nich pochádza z okolo roku 1763. Mapa s názvom Európa rozdelená na svoje kráľovstvá (Europe divided into its kingdoms) bola zložená z viacerých dielikov v tvaroch vtedajších štátnych útvarov Európy.
Nešlo o lacnú zábavku, skôr naopak. Spilburyho puzzle boli vyrobené pre potreby vyučovania geografie na samotnom kráľovskom dvore. Vzdelávanie detí kráľa Juraja III. a kráľovnej Šarloty vychádzalo z novátorských filozofických a pedagogických škôl, ktorých predstavitelia ako John Locke alebo Jean-Jacques Rousseau zdôrazňovali pozitívny vplyv hier vo vzdelávaní. Neskôr boli puzzle predávané aj do súkromných škôl pre vyššie spoločenské vrstvy.
Spilbury vyrábal svoje mapové puzzle ručne a podľa všetkého mu ich predaj celkom vynášal. Na jeho vizitke z roku 1763 čítame:
Spilsbury, John. Engraver and Map Dissector in Wood, in order to facilitate the Teaching of Geography. Russel-court, Drury-lane.
Ak by Spilbury aj nebol otcom myšlienky puzzle, určite bol ich prvým komerčným výrobcom. A bola to veru poctivá robota. Vygravírovaná mapa bola nanesená na podklad z mahagónovej dosky, ktorá bola následne ručne rozpílená na jednotlivé dieliky. Práve táto technika dala puzzle aj jeho neskorší anglický názov jigsaw puzzle (jigsaw je anglický výraz pre lupienkovú pílu).
Popularita mapových puzzle rástla a koncom 18. storočia bol Londýn domovom už takmer ich dvadsiatich výrobcov. V 19. storočí sa puzzle stávajú dostupnejšími pre širšie spoločenské vrstvy. Používanie lacnejších materiálov v podobe lepenky a kartónu ich robí výrazne lacnejšími. Bohatú zbierku historických mapových puzzle si môžete pozrieť v online galérii Library of Congress.
V súčasnosti je vzdelávací potenciál puzzle využívaný najmä v Montessori pedagogike, pre ktorú je dostupných množstvo kvalitne spracovaných mapových hier. Na rozdiel od bežne dostupných puzzle sú ešte stále vyrábané z dreva, čomu zodpovedá aj ich vyššia cena. Zrejme najlepším výrobcom mapových puzzle v súčasnosti je nórska rodinná firma Larsen, ktorej výrobky je možné v slovenčine kúpiť aj v niektorých našich obchodoch. Pri pohľade na ich katalóg chcem mať všetko. Ak by ste si chceli vytvoriť svoje vlastné puzzle zdarma, vyskúšajte webstránku jigidi.com, kde si v priebehu pár minút vytvoríte, čo len chcete. Napríklad niečo takéto.
Veľa príjemných chvíľ strávených s vašimi puzzle, priatelia!
Podporte nás
V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!
Chcem podporiť