Zem očami bohov. Ako lety do vesmíru a satelitné snímky zmenili náš pohľad na modrú planétu
Dnes považujeme detailné satelitné, či letecké snímky Zeme za samozrejmosť a využívame ich bežne vďaka Google Maps alebo Google Earth. Pohľad na Zem z výšky, ktorý dnešné deti považujú za tak normálny, že ich už ani nenadchýna je plodom posledných desaťročí a ešte nedávno patril len bohom. Pristavme sa na chvíľu pri histórii zobrazovania Zeme z vesmíru, aby sme nabudúce mohli pokračovať súčasným využitím satelitného snímkovania a jeho výzvami do budúcnosti.
Ľudstvo si až prirýchlo zvyká na pokrok a neraz zabúda odkiaľ vzišlo. Včerajšie vynálezy sa stávajú dnešným výpredajom, včerajšie titulky vetami v dejepisných učebniciach. Dnešní gymnazisti vám pomaly neuveria, že niekedy bola telka čiernobiela a život sa zaobišiel aj bez mobilov. Rovnako je to aj s naším vnímaním Zeme, každý ju videl miliónkrát na fotografii. Jednoducho nuda. Aký bol však pocit ľudí, ktorí ju po prvýkrát uvideli z vesmíru, ktorí videli jej prvé fotografie z obežnej dráhy, na ktorých sa jej zakrivenosť prenáša z abstraktnej do reálnej podoby?
Od misie rakety V-2 muselo ubehnúť ďalších desať rokov, kým bola vyhotovená prvá satelitná snímka v histórii. Stalo sa tak 14. augusta v roku 1959 vďaka americkému satelitu Explorer 6. Snímka dnes vzbudzuje skôr úsmev ako obdiv, vyzerá akoby ju zhotovil mimozemšťan mobilným telefónom a nedá sa na nej rozpoznať takmer nič. Jej reprodukciu môžete vidieť nižšie na obrázku vľavo (2). O rok neskôr v 1960 bol uskutočnený revolučný, prvý TV prenos Zeme z vesmíru cez meteorologický satelit TIROS-1 (3).Začala sa éra dobývania vesmíru a ikonické pohľady na Zem pribúdali. Keď v roku 1968 uskutočnili Američania počas misie Apollo 8 prvý človekom pilotovaný oblet Mesiaca, vrátili sa domov s fotografiou, čo obletela svet a navždy zmenila náš pohľad naň. Snímka astronauta Williama Andersa známa pod názvom Earthrise sa stala symbolom nastupujúceho environmentálneho hnutia a zmeny nášho vzťahu k planéte, ktorá je naším domovom.
S cestami na Mesiac sa spája aj vznik ďalšej snímky, ktorá sa zapísala do histórie. Členovia Apollo 17, dodnes poslední ľudia, ktorí pristáli na našom prirodzenom satelite, vyfotili 7. decembra 1972 Zem, ako nikto predtým. Ikonický záber s názvom Blue Marble odfotený zo vzdialenosti 45-tisíc kilometrov od Zeme patrí k tým, ktoré nikdy nezostarnú. Možno ide o vôbec najznámejšiu fotografiu histórie, i keď jej autori ostávajú pre väčšinu neznámi.
Medzi najsilnejšie fotografie Zeme patrí aj tá, ktorá ju zachytáva z rekordnej vzdialenosti 6 miliárd kilometrov. Snímka vesmírnej sondy Voyager 1 z roku 1990 známa pod názvom Pale Blue Dot (Bledomodrá bodka) nás nenecháva na pochybách. Žijeme v šialenom prázdne obrovského vesmíru unášaní nevediac kam. Každý z nás by mal tomuto pohľadu venovať aspoň minútu a zamyslieť sa, nakoľko sme dôležití. Ťažko sa ubrániť aj pocitu zázraku, tam kdesi v diaľke sme my, planéta so schopnosťou zabezpečiť život…
Významný krok k využitiu satelitov na účely prieskumu povrchu Zeme sa udial v roku 1966, kedy prišiel pán menom Stewart Udall s revolučnou myšlienkou. Prečo sa zameriavať len na financovanie prieskumu blízkeho a vzdialeného vesmíru a nevšímať si pritom planétu, ktorá je tou najdôležitejšou? Presadil program satelitného prieskumu Zeme s názvom EROS (Earth Resources Observation Satellites), ktorý sa neskôr premenoval na Landsat, pod ktorým ho poznáme dodnes.
Landsat, ktorý slávil minulý rok už svoje 40. výročie bol a je priekopníkom v odbore diaľkového prieskumu Zeme, ktorému vďačíme za množstvo poznatkov o vlastnej planéte. Minulý rok bol na obežnú dráhu Zeme vypustený satelit Landsat 8 a určite sa je na čo tešiť. Najmä keď sú všetky satelitné snímky vytvorené programom Landsat verejným vlastníctvom všetkých obyvateľov.
Pomôžte nám pomáhať
V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, zvážte prosím stať sa platiacim členom. Na výber máte aj mesačné členstvo za 5 eur. Ďakujeme!
Chcem pomôcť