Hore

Ako sme kedysi žili – obrazový sprievodca životom našich predkov


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/0/1/0111f23d-ac25-44f9-be74-cd4148e0b5fc/lepsiageografia.sk/web/wp-content/themes/r2m2/functions.php on line 403
Ako sme kedysi žili – obrazový sprievodca životom našich predkov

Slováci sa radi pýšia bohatstvom svojej ľudovej kultúry, čo sa prejavuje najmä v prezentovanom a často ešte aj stále živom vzťahu k folklóru. Realita je však často smutná. Nerešpektovanie nášho kultúrneho dedičstva bije do očí, postupne prichádzame o pôvodnú architektúru tradičných domov, vidiek stráca pôvodný ráz a dediny sa menia na nesúrodú koláž farieb a tvarov. Našťastie vidieť aj zmeny k lepšiemu a pochopenie významu starostlivosti o pôvodné stavby, ktoré síce nie sú vyhlásené za pamiatky, ale tvoria nezameniteľný prvok v urbanizme a krajine, získava priaznivcov nielen medzi chalupármi.

Na spoznávanie tradičnej architektúry Slovenska a spôsobu života našich predkov slúžia aj múzeá v prírode (skanzeny). A práve tie poslúžili známej slovenskej etnologičke Zore Mintálovej Zubercovej ako obrazový materiál v knihe Ako sme kedysi žili – obrazový sprievodca životom našich predkov, ktorú si bližšie predstavíme.

Kniha nemá ambíciu byť vyčerpávajúcim zdrojom informácií o živote našich predkov, nejde o vedeckú, ale populárno-náučnú literatúru, ktorá je založená na kooperácii krátkych textov a fotografií. Nečakajte teda niečo podobné ako je klasika etnografického žánru Hont – tradície ľudovej kultúry. Viac etnografických informácií poskytujú aj predchádzajúce knihy autorky ako sú Ako sme kedysi žili alebo Tradície na Slovensku.

Odborníci na tému sa veľa nového z knihy nedozvedia, to však nijako neznižuje jej kvalitu. Naopak, oceňujem, že podáva síce zjednodušený a zovšeobecnený, ale farbistý obraz o bývaní a živote vo viacerých regiónoch Slovenska v 2. polovici 19. a na začiatku 20. storočia, ktorý je prístupný bežným laikom i deťom. Moje dcéry (7 a 3,5 r.) si knihu obľúbili natoľko, že si v nej pravidelne listujú. Už poznajú, čo je pitvor, čierna kuchyňa, či ako vyzeralo zariadenie izieb kedysi. Zaujíma ich to možno aj preto, že momentálne rekonštruujeme chalupu – klasický gazdovský dom v Honte.

Vďaka knihe môžete vojsť do dedín, usadlostí, dvorov a domov rôznych vrstiev obyvateľstva. Spoznať domček bezzemka, obecného sluhu, pastiera i chovateľa oviec, usadlosti malých i stredných roľníkov, hospodárstva bohatých gazdov, dom vinohradníka, dielne remeselníkov, dom richtára, kúrie zemanov, aj sídlo strednej šľachty. Prehliadnuť si môžete zariadené izby, ako spávala viacčlenná rodina, dobový obchod i školu, predmety v pitvore, čiernej i svetlej kuchyni, v komore, ale aj hospodárske náradie či remeselnícke nástroje.

Vyše tristo farebných fotografií, ktoré vznikli vo viacerých slovenských múzeách v prírode dopĺňajú aj čiernobiele snímky zaniknutých prác na poli, v hospodárstve či domácnosti, zachytávajúce aj hodnovernú atmosféru. Kniha môže čitateľa motivovať bližšie spoznať aj tradičné stavby a ich zariadenie vo svojej obci či regióne. Poslúži k tomu výborne napríklad portál uetetnofolk.eu, ktorý obsahuje tisícky fotografií z terénnych etnologických výskumov v minulosti. Zaujímavou stránkou je aj tá, ktorú prevádzkuje Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru. Pozrieť sa na etnografiu cez mapy zas môžete vďaka zdigitalizovanému Etnografickému atlasu Slovenska.

Chvályhodnú činnosť v rozvíjaní vzťahu ku krajine a pôvodného vzhľadu dedín robí táto miestna akčná skupina v regióne pod Rozsutcom. Mnohé ich publikácie (Dedinami, Komiks) sú využiteľné aj v škole na vlastivede, regionálnej geografii či pri organizovaní tematicky zameraných dní o ľudovej kultúre. Tento pracovný zošit určený pre žiakov pre úplne skvelý!

Ak by ste sa ľudovej kultúre chceli v škole či doma s deťmi venovať ešte viac, určite vás zaujme edícia ÚĽUV deťom. Detskému čitateľovi je určená aj kniha Zdravia, šťastia vinšujeme. Ostáva len veriť, že aj vďaka publikáciám a materiálom, ktoré sme si vyššie spomenuli, sa vzťah detí a mladej generácie k dedičstvu predkov zintenzívni a uvedomia si, že bez zachovania pôvodnej architektúry a kultúry bude Slovensko nielen škaredšou, ale aj kultúrne chudobnejšou krajinou.

Podporte nás

Podporte nás

V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!

Chcem podporiť

Mohlo by vás zaujímať


Warning: array_map(): Expected parameter 2 to be an array, int given in /data/0/1/0111f23d-ac25-44f9-be74-cd4148e0b5fc/lepsiageografia.sk/web/wp-includes/class-wp-query.php on line 2204

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /data/0/1/0111f23d-ac25-44f9-be74-cd4148e0b5fc/lepsiageografia.sk/web/wp-includes/class-wp-query.php on line 2204