Atlas prekliatych miest
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/0/1/0111f23d-ac25-44f9-be74-cd4148e0b5fc/lepsiageografia.sk/web/wp-content/themes/r2m2/functions.php on line 403
Málokedy sa stane, že atlas patrí k najpredávanejším knihám leta. Atlasu prekliatych miest sa to v sieti kníhkupectiev Artforum podarilo. Dôvodov je viacero. Okrem kvalitného marketingu stojí za úspechom najmä netradičná téma, ktorej sa atlas venuje.
Atlas pozýva na návštevu najdesivejších a najnebezpečnejších miest planéty. Francúzsky moreplavec a znalec geografie Olivier Le Carrer zmapoval štyridsať lokalít, ktoré v sebe skrývajú pohnutú a búrlivú históriu: od zambijskej prírodnej rezervácie, kde sa vznášajú mračná netopierov, cez zlovestný les samovrahov v japonskej Aokigahare a diablov koloniálny príbytok na Ocean Avenue č. 122 v Amityville až po temný maják utopených Eilean Mor, stratený kdesi na Flannanských ostrovoch. Nechýbajú tu tiež najznámejšie oblasti tragických udalostí ako napr. Bermudský trojuholník či Skylla.
Podľa opisu na prebale knihy sa vám počas listovania v zemepise hrôzy možno bude zvierať žalúdok úzkosťou. Nič také som na sebe nezaregistroval. Beletrizované opisy vybraných miest sú však písané pútavým jazykom, čo ešte umocňujú historizujúce mapy, ktoré atlasu dodávajú istý punc tajomnosti. Po obsahovej stránke nenesú však žiadnu výraznú pridanú geografickú hodnotu.
Atlas je umelecky spracovaným dielom, ktoré má potenciál stať sa zberateľským kúskom fanúšikov geografie a kartografie, osobne mu však zazlievam prílišné plávanie po povrchu. Diskutabilným je už samotný výber v atlase spracovaných lokalít. Jedna až dve strany, ktoré sú im venované sa mi zdajú byť nedostatočným priestorom na to, aby sa čitateľ dozvedel aj niečo hlbšie. Radšej by som spoznal menej miest, ale vo väčších detailoch. Táto útržkovitosť atlasu je podobná tej, ktorou „trpel“ už predchádzajúci titul vydaný českých vydavateľstvom 65. pole – Atlas zemí, které neexistují. Po vizuálnej stránke ide o výnimočné atlasy, obsahovo sú miernym sklamaním.
Atlas prekliatych miest by som však napriek všetkému odporučil. Na internete je možné nájsť prevažne pozitívne recenzie. Ak máte radi geografické obskúrnosti, určite je dobrou voľbou. O to viac, ak ste fanúšikmi tematicky podobnej webstránky Atlas Obcura.
Pomôžte nám pomáhať
V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, zvážte prosím stať sa platiacim členom. Na výber máte aj mesačné členstvo za 5 eur. Ďakujeme!
Chcem pomôcť