Knihy, ktoré deťom priblížia ich rovesníkov vo svete
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/0/1/0111f23d-ac25-44f9-be74-cd4148e0b5fc/lepsiageografia.sk/web/wp-content/themes/r2m2/functions.php on line 403
Ak hľadáte knihy, pomocou ktorých môžu deti spoznať život ich rovesníkov vo svete, nič lepšie ako dvojicu Children Just Like Me / A School Like Mine nenájdete. Krásne kúsky. Spoznajte ich bližšie v našej recenzii.
Spoznávať svet a život ľudí v ňom je najlepšie cez príbehy. U detí to platí dvojnásobne. Už od útleho veku ich zaujíma, ako vyzerajú vzdialené krajiny a život v nich. Moju dcéru (momentálne škôlkarka) vždy bavilo, keď sme si spolu pozerali fotografické série o tom, s čím sa hrajú deti vo svete, alebo ako chodia do školy. Veľa času sme strávili aj skúmaním fotografií projektu Dollar Street alebo čítaním kreslenej knihy Jak bydlí děti celého světa. Možno je to len tým, že je dcérou geografa a odmalička vyrastá s bohatou knižnicou, skôr si však myslím, že tento záujem je prirodzený pre väčšinu detí. Aj preto som sa rozhodol objednať dvojicu kníh, po ktorých som už dávnejšie poškuľoval.
Momentálne nie sú dostupné v slovenčine a preto mi poslúžil britský Amazon, kde sa dajú kúpiť použité za pár libier. Vôbec neľutujem. Obe knihy sa u nás stali okamžite hitom. Dcérka je pri nich schopná stráviť hodiny aj sama. Stačí, že si prezerá fotografie a o deťoch tvorí svoje vlastné príbehy. Samozrejme, strávili sme s nimi aj príjemný spoločný čas, keď sme si o jednotlivých deťoch prečítali množstvo zaujímavých informácií.
Knihy Children Just Like Me (kedysi dávno vyšlo jej prvé vydanie aj v slovenskom preklade) a A School Like Mine dopĺňajú ďalšie skvelé encyklopédie pre deti a mládež z britského vydavateľstva DK. Viaceré z nich sme si už na Lepšej geografii predstavili. Obe knihy sú využiteľné aj v škole a ponúkajú výborné prepojenie geografie s angličtinou a rozvojom čitateľskej gramotnosti. Deti sa pomocou nich prirodzene učia o rozmanitosti sveta a tolerancii voči iným kultúram.
Pozrime sa najskôr na Children Just Like Me. Prvýkrát vyšla vo Veľkej Británii už v roku 1995 a stala sa bestsellerom. Odvtedy sa svet zmenil a deti, ktoré v nej vystupovali medzičasom dospeli. Preto sa autori rozhodli o druhé aktualizované vydanie, ktoré vyšlo v roku 2016. Nanovo navštívili iné deti a ich rodiny, spoznali ich život a odfotografovali ako žijú. Na knihe je zaujímavé to, že je autentická a zobrazuje reálne žijúce deti vo svete.
Kniha spolu predstavuje až 43 detí zo všetkých svetadielov. Spoznať ich život môžete cez fotografie a informácie ako sú napr.: rodina, ako vyzerá dom v ktorom bývajú, mapa štátu s vyznačenou polohou mesta, obľúbené jedlo, obľúbená činnosť alebo hračka, čím sa chcú stať v dospelosti, pozdrav v ich jazyku a vlastnoručný podpis.
Deti sú v knihe postupne predstavované podľa svetadielov a štátov, v ktorých žijú. Na začiatku knihy je aj prehľadná mapa sveta s vyznačenou polohou miest ich bydliska. Texty sú krátke a tak sa pri nich dokážu sústrediť aj menšie deti.
Deti sa spoznávaním života rovesníkov dozvedajú nielen o odlišnostiach, ale najmä o tom, čo s nimi majú spoločné. Všetky deti sveta chcú byť šťastné, rady sa hrajú, obľubujú podobné činnosti. Zaujímavými sú detské túžby po lepšom svete – niektoré sa chcú v budúcnosti venovať ochrane životného prostredia, ďalšie chcú pomôcť svojim komunitám ako doktori, učiteľky či v iných pomáhajúcich profesiách. V deťoch to prebúdza pocit zodpovednosti a toho, že žijeme vo vzájomne prepojenom svete.
Kniha A School Like Mine vznikla ako akási nadstavba k Children Just Like Me. Narozdiel od nej sa však nevenuje životu detí v rodine, ale ich školám a tomu, ako sa deti vo svete vzdelávajú. Z tohto pohľadu je aj zaujímavou sondou pre učiteľov. Vďaka nej sa dozviete, ako vyzerajú školy v krajinách od Francúzska cez Peru či Turecko, až po Japonsko.
Pri každom dieťati nájdete informácie a fotografie o tom, ako vyzerá jeho cesta do školy, ako vyzerá školská budova a trieda, ako vyzerá bežný školský deň, ako prebieha vyučovanie, čo robia žiaci cez prestávku, alebo čo jedia na obed.
V škole môžete využiť knihu na priblíženie školského vzdelávania vo vybraných štátoch sveta, ich vzájomného porovnaniu. Zaujímavé by bolo aj porovnanie vašej školy s tými z knihy. Žiakom môžete zadať za úlohu spracovať aj ich školský deň a podať ho vo forme porovnateľnej s tou, aká je v knihe – odfotografujú a opíšu všetko potrebné a vytvoria novú dvojstránku. Zároveň sa môžu zamýšľať nad tým, čo všetko zo škôl v knihe by uvítali v tej svojej. Čo je naopak v ich škole lepšie?
Čo dodať na záver? Do oboch kníh sa určite oplatí investovať. Nezáleží na tom, či obohatia vašu rodinnú či školskú knižnicu. Rozhodne si nájdu svojich nadšených čitateľov. Na Amazone je možné k nim pribaliť aj staršie vydanie knihy, ktorá sa venuje oslavám a sviatkom vo svete. Dobrým doplnkom ku knihám môže byť aj praktická kniha Tvorenie z celého sveta pre šikovné deti.
Podporte nás
V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!
Chcem podporiť