Mapy, ktoré sa oplatí vidieť
Tí, ktorí hľadajú potešenie v knihách, sú pre nenakazených touto pozoruhodnou chorobou čudáci. Neduživí úbožiaci ničiaci si zdravie nad zhlukom písmen, ktorí neberúc ohľad na čas strávený nad stranami, trestuhodne mrhajú svojou chvíľou na Zemi. Knihomoľ je však silná nátura, nenechá sa odradiť, spolčuje sa s jemu podobnými a myslí si svoje. O niečo horšie sú na tom milovníci máp.
Byť mapomoľom je zriedkavejšia diagnóza. Nedá sa liečiť, žiadny ice bucket challenge nepomôže vo výskume lieku. Mapomoľ sa odmieta liečiť, pred svetom sa ukrýva vo veľkých atlasoch, na okná lepí mapy a prstom hladí vrstevnice. Ak ste mapomoľom, verím, že vás zbierkou máp v tomto článku aspoň trochu poteším.
Ako je na knihách okrem kvality textu dôležité aj ich grafické alebo technické prevedenie, vôňa a všetky tie detaily, čo čitateľovi prinášajú pôžitok, ani mapy nie sú len o obsahu. Tie v digitálnej podobe už nešuštia, nevoňajú a cestovať po nich prstom nie je práve najlepší nápad. Zdá sa však, že narozdiel od kníh, pri ktorých je rozdiel medzi tlačenou a digitálnou verziou prevažne len v zobrazovacom médiu, sú mapy trochu iný prípad. Nadobudnutá interaktivita im dáva doposiaľ netušené možnosti a papier žltne potichu v kúte.
Článok je skôr rázcestím k mapám, ktoré ma v poslednom období zaujali, ako ich hĺbkovou sondou. Posnažím sa ich začleniť do zmysluplných priehradiek, i keď to bude neraz trochu problematické.Na začiatok si spomeňme mapy, ktoré sa týkajú územia Slovenska. Trochu sebecky začnem hneď svojou, ktorá bola pre Banskú Bystricu vytvorená ako interaktívny mapový sprievodca nielen pre jej obyvateľov, ale aj návštevníkov. Jej tvorba si vyžiadala veľa času a energie, keďže pri tak veľkom množstve v mape vyznačených a opísaných prvkov sa musí autor mapy najskôr obklopiť dostatočným množstvom informácií a fotografického materiálu.
Jednotlivé mapové prvky sú rozdelené do siedmych kategórií, v ktorých sa užívateľ mapy zoznámi s historickými a cirkevnými pamiatkami mesta a okolia, s dodnes trochu nedocenenými pamiatkami 20. storočia, parkami a prírodnými zaujímavosťami, pamätníkmi, sochami a fontánami, pričom môže nahliadnuť aj na miesta, ktoré sa dodnes nezachovali, no zaslúžia si, aby sa na ne nezabudlo. V miniatúrach v ľavom okne sa zobrazujú len tie objekty, ktoré sa nachádzajú v mapovom výreze vpravo, preto platí, že čím väčšie územie na mape, tým viac objektov. Mapová aplikácia funguje aj na mobilných zariadeniach a preto je využiteľná aj priamo v teréne ako praktický sprievodca mestom pod Urpínom.
Na rovnakom podklade je vybudovaná aj obsahovo vynikajúca mapa pre všetkých milovníkov regiónu Štiavnicka, ktorá je súčasťou projektu Bajkom k tajchom. Okrem informácií o jednotlivých tajchoch, banských a stavebných pamiatkach regiónu, obsahuje aj vyznačené cykloturistické trasy.
Prostredie niekdajších siedmych banských miest na Slovensku je zrejme natoľko zaujímavé, že si zaslúži viac dobrých máp. Tá pod názvom CykloBB poteší najmä všetkých nadšencov cyklovýletov v okolí Banskej Bystrice. Stále málo známe geomontánne parky, ktorých úlohou je zaujímavou formou vzdelávať verejnosť o bohatej banskej minulosti regiónu vsadili na mapy s využitím Google Earth pluginu. Obsahovo sú hodnotné, vytkol by som im možno len trochu chaotické ovládanie (Geopark Banská Bystrica, Montanistika – multimediálny sprievodca banským turizmom).
Ako príklad kvalitného spracovania interaktívnej mapy pre účely propagácie cestovnéhoruchu na webe, nemožno opomenúť mapu webu Terra Incognita, ktorý bol vytvorený Košickým samosprávnym krajom. Ostatné kraje sa majú, čo učiť.
Na slovenské pomery vynikajúcim webom pre propagáciu cestovného ruchu, ktorý je okrem nadupaného obsahu aj vizuálne a funkčne moderný je projekt Poďme von. Je trochu zarážajúce, že takýto web vychádza zo súkromnej iniciatívy a výrazne prevyšuje štátom financovaný Slovakia travel. Ak sa chystáte na výlet, dajte mu určite šancu.
Ďalším súkromným projektom je priekopnícky projekt To do Liptov, kde môžu priamo prispievať aj užívatelia. Nečudo, že počet vyznačených zaujímavých miest Liptova neustále narastá. Viac o autorovi a zámere tohto projektu sa dočítate aj v tomto článku.
Na záver úlovkov zo Slovenska by som rád uviedol aj projekty, ktoré nie sú čisto mapové. Ten od občianskeho združenia Resculpture.sk ma zaujal, keďže som sa sám vďaka práci na mape Banskej Bystrice začal viac zaujímať o umenie vo verejnom priestore a zistil, že je častokrát komplikované dopátrať sa k akýmkoľvek informáciám o daných dielach, že mnohé z nich sú úplne prehliadané a niektoré boli dokonca odcudzené bez toho, aby sa o tom objavila aspoň krátka správa v miestnych médiách. Spomínaným projektom je kompletný súpis sôchnachádzajúcich sa na území Bratislavy.
Zaujímavým počinom na pomedzí mapy a krátkeho dokumentárneho filmu je projekt o histórii Slovenska pre Múzeum SNP. Obsahuje síce niekoľko historických nepresností, jeho vizuálne stvárnenie však určite stojí za pozornosť.
Ešte predtým, ako sa presunieme k ďalším mapám, je vhodné si v tak dlhom článku trochu oddýchnuť. Odporúčam aspoň jedno chladené. Inšpiráciou k výberu tej správnej značky, nech nám je táto jednoduchá, no o to praktickejšia mapa českých pivovarov.
Na začiatok ulahoďme všetkým fanúšikom histórie, prípadne tým, ktorí sa hlbšie zaujímajú aj o súčasné vojenské konflikty vo svete.
Sto rokov nepokojov (100 Years of Unrest) vám mapovo pripomenie sociálne nepokoje, vzbury a revolúcie, ktoré sa v poslednom storočí vo svete odohrali. Výbornou možnosťou je využitie praktickej časovej osi a vyfiltrovanie kontkrétneho obdobia, o ktoré sa zaujímate.
Pri príležitosti 100. výročia začiatku prvej svetovej vojny (fotografická koláž) padne vhod pripomenúť si rozdiely na politickej mape Európy v roku 1914 a 2014. Praktickou posuvnou lištou vám v tom pomôže napríklad aj táto mapa.
Podobnú mapu uverejnili na svojom webe aj New York Times. Práve web tohto denníka je rovnako, ako v prípade slávneho long-form článku Snow Fall: The Avalanche at Tunnel Creek, priekopníkom využitia nových foriem podávania informácií. Myslím, že mapový príbeh s názvom A Rogue State Along Two River:How ISIS Came to Control Large Portions of Syria and Iraq, vystihuje všetko, čo sa pre médiá stane už čoskoro normou v práci s mapovými podkladmi.
Mapovým spracovaním súčasnej krízy v regióne Blízkeho východu a rastu ISIS nasadili v New York Times latko jednoducho vysoko. Tých máp majú totižto oveľa viac a ako sa zdá, latka sa stáva viac menej štandardom, o čom svedčí aj príbeh o opätovnom objavení niekdajšej Hodvábnej cesty pre obchod medzi Áziou a Európou v reportáži Riding the New Silk Road. Vojne v Sýrii sa podrobnejšie zase venuje táto mapa, ktorá využíva podklad OpenStreet map. Komu by ešte nebolo dosť vojen,street view panorámy zo súčasnej Gazy, môžu byť ďaľšou dobrou voľbou.
Komu by sa žiadalo dávnejšej histórie, je tu mapa OmnesViae, ktorá je interaktívnou rekonštrukciou pôvodnej Tabula Peutingeriana, stredovekej kópie mapy rímskej sídelnej a cestnej siete z okolo roku 300 n.l.
Klenotom medzi historickými mapami je mnou už v niektorom z predchádzajúcich článkov spomínaná zbierka máp Rakúsko-Uhorska na webe mapire.eu. Web prešiel vylepšeniami, načítavanie máp sa výrazne urýchlilo a užívateľ má pri prezeraní historických máp z vojenských a iných mapovaní ešte väčší komfort. Pozrite si, ako vyzerala krajina v ktorej žijete od roku 1763 do roku 1887 a porovnajte zmeny. Na výber máte synchronizovaný náhľad dvoch máp na obrazovke, alebo nastaviteľnú priehľadnosť historickej vrstvy na súčasnej mape. Neviem, ako sa toto veľdielo jeho tvorcom podarilo, ale za ich prácu som im nesmierne vďačný.
Mapy nemusia byť len zdrojom pre niekoho možno nepraktických a „abstraktných“ informácií. Môžu napríklad poslúžiť aj firmám na lepšie informovanie zákazníkov o pôvode svojich produktov. Francúzsky výrobca jogurtov, firma Les 2 Vaches, vytvorila mapu výrobného postupu svojich viacerých jogurtov od miesta chovu kráv, pestovanie cukrovej trstiny, až po finálny produkt. Zaujímavé mapové spracovanie výrobného procesu nemožno uprieť ani firme Starbucks.
Keďže viem, ako sa teraz asi cíti čitateľ, ktorý (nebodaj) zodpovedne klikal a prezeral všetky doteraz uvedené linky, je lepšie to náhle zaklincovať a pozvať ho aj na najbližšie stretnutie s mapami. Dovtedy sa bližšie oboznámte s už teraz ponúknutým chodom. Do skorého pretrávenia priatelia!
A aby ste nepovedali, na záver malá ukážka toho, ako budú možno vyzerať mapy budúcnosti. Moravské mesto Mikulov z vtáčej perspektívy, i keď píšu, že je to Jenštejn. To viete, Poliaci.
Článok bol pôvodne uverejnený na súkromnom blogu autora Lepšej geografie
Podporte nás
V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!
Chcem podporiť