Hore

Európa na satelitných snímkach. Netradičná mapová aktivita

Pri učivách z regionálnej geografie skúste okrem tradičných slepých máp použiť aj satelitné snímky, alebo fotografie od astronautov z medzinárodnej vesmírnej stanice ISS. Úlohou žiakov je vypátrať, ktoré geografické prvky sa na záberoch nachádzajú.  Cvičenie je vhodné aj pre piatakov pri rozvíjaní schopností pracovať s rôznymi druhmi máp. Riešenie mapových úloh môžete v prípade žiakov, ktorí už preberali úvodné učivá o Európe, zadať aj bez pomoci školských atlasov a aktivitu využiť v diagnostickej alebo fixačnej fáze vyučovacej hodiny.  

Pri učivách z regionálnej geografie skúste okrem tradičných slepých máp použiť aj satelitné snímky, alebo fotografie od astronautov z medzinárodnej vesmírnej stanice ISS. Úlohou žiakov je vypátrať, ktoré geografické prvky sa na záberoch nachádzajú.  Cvičenie je vhodné aj pre piatakov pri rozvíjaní schopností pracovať s rôznymi druhmi máp. Riešenie mapových úloh môžete v prípade žiakov, ktorí už preberali úvodné učivá o Európe, zadať aj bez pomoci školských atlasov a aktivitu využiť v diagnostickej alebo fixačnej fáze vyučovacej hodiny.

Podobné mapové úlohy si môžete spraviť aj sami. Pomocou aplikácie na stránke Flourish je to veľmi rýchle a jednoduché. Stačí sa bezplatne prihlásiť a zo šablón (templates) v štúdiu vybrať Photo Slider v dolnej časti ponuky.

Ako na to?

Na vytvorenie atmosféry a úvodnú motiváciu pustite žiakom na začiatok krátke video z vesmírnej stanici ISS. Dozvedia sa niekoľko základných údajov o ISS a pozrú sa z nej na Zem očami astronautov, ktorí na nej pôsobia. Môžete sa pokúsiť zapnúť aj live stream, kde beží z ISS živé vysielanie. Pravidelné fotografické úlovky aj s českým opisom nájdete na tomto odkaze. Výborné zábery sú denne pridávané aj na Daily Overview.

Žiaci pracujú samostatne, alebo vo dvojiciach. Postupne im premietnite jednotlivé snímky z ISS alebo satelitov a pri každej nechajte potrebný čas na to, aby na nej žiaci pomocou atlasu identifikovali, čo možno najviac geografických prvkov – moria, zálivy, prielivy, polostrovy, ostrovy, štáty apod. Ideálne je, ak si na papier urobia vždy rýchlu skicu daného záberu a následne jej obsah pomenujú. Zapojí sa tým aj motorická oblasť mozgu a dochádza k lepšiemu fixovaniu vedomostí.

Každá zo siedmich snímok obsahuje posuvnú horizontálnu lištu – jej ťahaním vľavo sa postupne zobrazujú názvy geografických prvkov. Ak by mali žiaci s lokalizáciou snímky problémy, potiahnite lištu mierne na ľavú stranu a odkryte niekoľko indícií.


Celý obsah je dostupný pre členov Lepšej geografie.

Podporte nás

Podporte nás

V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!

Chcem podporiť