Hore

Velikáni s hlavou v oblakoch. Najväčšie sochy sveta

Velikáni s hlavou v oblakoch. Najväčšie sochy sveta

Na svete nájdeme množstvo sôch, pričom úlohou tých v uliciach alebo parkoch je najmä estetizácia prostredia. Účelom tých gigantických je najmä uchvacovať, pričom ich tvorcovia neraz využívajú na ideologické ciele. Ak si myslíte, že najväčšími sochami zneužitými ideológiami sú sochy Lenina, či Stalina, prudko sa mýlite. Pozrite si výber skutočne obskúrnych nenáboženských sôch, z ktorých ste ​o mnohých pravdepodobne nikdy nepočuli.

Nebolo to dávno, čo aj u nás vzbudila socha kontroverzie. Socha Svätopluka na Bratislavskom hrade spĺňa definíciu ideologicky podfarbeného umeleckého diela, i keď sa nejedná o komunistického potentáta, ale podľa niektorých o kráľa starých Slovákov. Upokojiť by nás malo zistenie, že nie sme ani zďaleka jediným národom, ktorý prechádza fázou budovania vlastnej identity, na čo mu poslúži nielen idealizovaný výklad dejín, ale aj nejaká tá socha národného hrdinu navyše.

Oproti takým Mongolom sme so Svätoplukom ozaj trápni, tí sa po rokoch útlaku v područí veľkých susedov Ruska a Číny dvíhajú na vlastné nohy, ktoré bežia ako o život v rekordne rýchlom raste ekonomiky nadopovanom ťažbou nerastných surovín. Džingischán by bol dnes na nich isto hrdý, i keď je otázne, či až tak, ako oni na neho. Dôkazom lásky nomádov z júrt k svojmu bájnemu predkovi nech je jeho socha uprostred stepi neďaleko hlavného mesta Ulanbátar. Štyridsať metrov vysoká socha ​z ocele sa dvíha z podstavca budovy pod ňou, v ktorej je novootvorené historické múzeum.

Keď budete náhodou v Mongolsku istotne tam zájdite, časom má v okolí vyrásť aj komplex júrt venovaný agroturistike. Podojíte si kobylu, vypijete kumys a čo to sa naučíte zo života kočovníkov. Ak stále váhate, fotogaléria na Amusing Planet alebo článok v New York Times vás možno presvedčí.Socha Džingischána sa trochu vymyká zo zoznamu najväčších sôch sveta. Niežeby ich ľudia nestavali vodcom a politikom, väčšina z najobludnejších (čo do rozmerov) však pripadá náboženským postavám. Ak sa ešte pred Ježišmi, Budhami a rôznymi ťažko uchopiteľnými, mytologickými postavami z hinduizmu pristavíme pri sochách nenáboženského zamerania, ktoré by vám napadli ako prvé?

Pravdepodobne najznámejšou je súsošie štyroch amerických prezidentov na Mount Rushmore. Schválne, spomenuli by ste si, hlavy ktorých velikánov z kresla prvého muža USA sú vytesané do vápencového bloku v Južnej Dakote? Dielo vytvorené na prelome tridsiatych a štyridsiatych rokov 20. storočia nebolo dokončené podľa pôvodného návrhu a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo ​v budúcnosti zmeniť. U nás neznámym je spor autorov monumentu s indiánskym kmeňom Lakotov, ktorý si na danú oblasť robí oprávnené nároky. Aby dokázali, kto je tu doma, už od roku 1948 tesajú do neďalekého Thunderhead Mountain podobizeň bojovníka Šialeného koňa. Zamýšľané rozmery diela (195x172m) však vzbudzujú pochybnosti o tom, kto je tu vlastne šialený. Po prípadnom dokončení by mal indián najväčšiu hlavu, akú kedy náš svet nosil.

súsošie Mount Rushmore
Air Force One nad Mount Rushmore, fotka ako z propagačnej brožúrky na USA (zdroj)

Je prekvapivé, že v bývalom ZSSR sa nestavali najväčšie sochy socialistickým vodcom Leninovi a Stalinovi. Obe najväčšie sochy znázorňujú vlasť v podobe ženy volajúcej do boja za ochranu pred nepriateľom. Monumentálne dielo Matka vlasť volá týčiace sa nad Volgogradom (niekdajší Stalingrad) s celkovou výškou 85 m je dôkazom, že aj v časoch socialistického realizmu vznikali umelecky hodnotné a nadčasové diela, ktoré nestrácajú na aktuálnosti. Ďalšia socha Matky vlasti neskôr vyrástla ​aj na mieste Múzea veľkej vlasteneckej vojny nad Kyjevom, keď dostala prednosť pred pôvodne zamýšľaným súsoším Lenina so Stalinom. Jej viac ako 100 m výšky aj s podstavcom, berie návštevníkom hlavného mesta Ukrajiny dych dodnes.

Volgograd socha
Panoráma Volgogradu s monumentálnym dielom (zdroj)
Matka vlasť socha Kyjev
Strážkyňa Kyjeva a Ukrajiny (zdroj)

Až štyri z desiatich najväčších sôch sveta sa nachádzajú v Číne, pričom až tri z nich majú náboženské zameranie a predstavujú Budhu alebo bodhisatvu. Odlišné je súsošie v Čeng-čo, ktoré sa očividne inšpirovalo slávnou predlohou z Mount Rushmore a zobrazuje bájnych cisárov Yan a Huang. Súsošie z výškou 106 m bolo budované dvadsať rokov a dokončené len nedávno v roku 2007. Nebola by to komunistická Čína, ak by v nej chýbala aj nadrozmerná socha vodcu Mao Ce-tunga. Najväčšia kedy vytvorená v meste Čhang-ša nás zrejme najviac prekvapí rokom svojho dokončenia – 2009. Zdá sa, že tieňov minulosti sa ani dnešná v kapitalistickom svete plávajúca Čína, nie a nie zbaviť.

obrie sochy Čína
Cisári zo skaly zrodení (zdroj)
Mao socha Čína
Vodca Mao v Čchang-ša (zdroj)

V podobnom duchu, ako socha mladého vodcu čínskej komunistickej revolúcie sa nesie aj vyhotovenie národného hrdinu Turecka, otca zakladateľa a reformátora Ataturka. Štyridsať metrov vysokú hlavu Mustafa Kemala vystupujúcu zo skaly pri meste Izmir spája so sochou Mao Ce-tunga aj rok dokončenia – 2009.

Ataturk socha
Zakladateľ modernej tureckej republiky (zdroj)

Keď sme už spomínali sochy slávnych revolucionárov, bol by v tom čert, keby ostal bez sôch dnes svetovo najobľúbenejší z nich, ten čo stále jatrí srdcia mladých, nasrdených ľavičiarov nad nespravodlivosťou sveta. Che Guevara má po svete viacero sôch, nikde by ste však nenašli takú, ktorá by bola spojená so životom ikony tragickejšie, ako socha (alebo skôr busta) v dedinke La Higuera ​v bolívijskom údolí Vallegrande. Práve tu bol v roku 1967 comandante zastrelený počas výkonu revolúcie. Viac sa posledným stopám Che Guevaru v spomínanej oblasti venuje článok v časopise Lidé a Země. Vydať sa turistickým chodníkom nesúcim jeho meno, sa môžete aspoň virtuálne cez ďaľší odkaz.

Che sa pozerá na svet z miesta, kde ho videl naposledy (zdroj)

Azda najviac prekvapivou sochou v našom zozname bude senegalské súsošie Znovuzrodenie Afriky, ktoré bolo slávnostne odhalené len pred tromi rokmi v hlavnom meste tejto západoafrickej krajiny Dakar. Vznik bronzového monumentu súvisel s 50. výročím osamostatnenia sa Senegalu spod francúzskej nadvlády. Vzhľad, ktorý pripomína majestátne socialistické diela nie je náhodný, dielo bolo budované spoločnosťou z KĽDR. S celkovou výškou 49 m je socha najvyššou v celej Afrike.

Znovuzrodenie Afriky socha Senegal
Muž a žena s dieťaťom hľadia smerom do Atlantického oceánu (zdroj)

Kde inde ukončiť krátky exkurz do sveta ideologicky podfarbených sôch, ako práve v KĽDR, kde hrajú dodnes významnú úlohu pri budovaní kultu. Najznámejšou sochou je tu istotne socha Kim Ir Sena, pri ktorej sa konajú pravidelne sprievody, kladenie kytíc a iné „príjemné“ severokórejské kratochvíle. Menej známou, no umelecky rozhodne pôsobivejšou je súsošie Oblúk znovuzjednotenia vybudovaný relatívne nedávno v roku 2001. Práve ten je pripomienkou, že niektoré režimy, to so svojimi proklamovanými zámermi, až pričasto nemyslia celkom vážne.

Ktoré z dievčat je Severná a ktorá Južná Kórea? (zdroj)
Podporte nás

Podporte nás

V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!

Chcem podporiť