Hore

Ako potešiť (nielen) geografa? Pozrite si naše knižné tipy


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/0/1/0111f23d-ac25-44f9-be74-cd4148e0b5fc/lepsiageografia.sk/web/wp-content/themes/r2m2/functions.php on line 403
Ako potešiť (nielen) geografa? Pozrite si naše knižné tipy

Dni sa skracujú a čas ubieha akoby rýchlejšie. Preto sa nenechajte zaskočiť a na Vianoce sa pripravte už dnes. Vianoce bez knihy sú neúplné takmer ako bez snehu. Našťastie, dobrých kníh je toľko, že ich nestihneme nielen prečítať, ale ani v krátkosti opísať. Napriek tomu sme sa pokúsili vybrať aspoň niekoľko kúskov, ktoré potešia každého so záujmom o geografiu (v tom najširšom slova zmysle). Na začiatok sa pristavíme pri dospelákoch. Nabudúce sa pozrieme bližšie na knihy, ktoré nadchnú skôr ľudské mláďatá.  

Atlas zemí, které neexistují

Novinár a geograf Nick Middleton berie čitateľov na kúzeľný výlet do krajín, ktoré oficiálna diplomacia a ani OSN neuznáva. Do sveta neistých hraníc, politických vizionárov a zabudnutých národov. Väčšina z nás má pomerne jasnú predstavu, čo je to štát a ako ho definovať. Avšak, táto definícia nie je tak jasnou, ako sa môže zdať. Od Krymu po Tibet, od poslednej africkej kolónie po európsku republiku, ktorá si užila jediný deň samostatnosti – všade na svete ležia krajiny, pri ktorých nie je jasné, či patria k plnohodnotným štátom. Mnohé z nich nájdete v tejto knihe. Atlas zaujme obsahom i formou – jednotlivé „krajiny-nekrajiny“ sú tu spracované nielen na mapách, ale aj na výrezoch v siluetách. A nejde len o suché fakty, kapitoly obsahujú pútavé príbehy z histórie. Pred očami ožíva paralelný svet krajín, ktoré síce existujú len v mysliach ich obyvateľov,  ale na atraktivite im to určite neuberá.

Atlas odlehlých ostrovů

V dnešnom globalizovanom svete sa zdá takmer nemožné, že ešte existujú tažko dostupné, izolované miesta. Autorke knihy Judith Schalansky sa ich napriek tomu podarilo nájsť päťdesiat – odľahlých ostrovov, bodiek v oceánoch, ktoré nesú rozprávkové mesná ako Ostrov samoty, Pukapuka, Fangataufa alebo Ostrov sklamaní. V knihe nájdete neraz absurdné príbehy, ktoré je schopná vymyslieť len realita obmedzená na niekoľko kilometrov štvorcových. Sú to príbehy o vzácnych živočíchoch, podivných ľuďoch, stroskotaných otrokoch, osamelých prírodovedcoch, zblúdilých objaviteľoch a vyšinutých strážcoch majákov. Príbehy o túžbe a odlúčení.

Atlas odlehlých ostrovůzískal ocenenie najkrajšia kniha roku v Nemecku (2009) aj vo Francúzsku (2010). 

Pomsta geografie

Kniha Pomsta geografie s podtitulom Čo mapy hovoria o budúcich konfliktoch a boju proti osudu od zrejme najvýznamnejšieho súčasného autora z odboru geopolitiky Roberta D. Kaplana, je jedným z hlavných diel na tému globálneho vývoja sveta v ostatnom období. 

Kaplan sa snaží opísať základné predurčenie historického vývoja jednotlivých oblastí sveta tým, v akej geografickej polohe sa nachádzajú a ako táto poloha ovplyvňuje ich osudy a ďalší možný vývoj. Ide o jednu z najdiskutova­nejších kníh z oblasti medzinárodnej politiky a vzťahov v posledných rokoch.

Kniha objasňuje geopolitické procesy, ktoré sledujeme aj v súčasnosti. Pod povrchom historických udalostí sú faktory, ktoré ich ovplyvňujú. Niekedy sa stačí pozrieť na to, kde sú hory, odkiaľ a kam tečú rieky, kto má prístup k teplým moriam a kde sú nerastné suroviny. 

Knihy reportáží od vydavateľstva Absynt

Slovenské vydavateľstvo Absynt nemá ani dva roky, počas svojej krátkej existencie však stihlo vydať toľko fantastických kníh, že ich človek ani pri skutočnej snahe nedokáže všetky prečítať. A to je veľká škoda. Kto raz okúsi niektorú z reportážnych kníh od Absyntu, ten sa stane takmer s istotou závislým na ďalších. Ak chcete spoznať svet hlbšie, ako to umožňujú krátke správy a reportáže v médiách, je len na vás, po ktorej z množstva absynťáckych kníh siahnete. Na Lepšej geografii sme doteraz stihli zrecenzovať Vitajte v raji a Amerického cisára. Osobne odporúčam aj Impérium alebo Nočných pútnikov

Koniec je blízko

Zemetrasenie v Lisabone v roku 1755, cunami v južnej Ázii v roku 2004, zemetrasenie v San Francisku v roku 1906 a Hurikán Katrina v roku 2005. Všetky tieto prírodné katastrofy nespôsobili iba veľké škody a straty na životoch, ale aj zmenili históriu a naše premýšľanie. Kniha Koniec je blízko od nórskeho geológa Henrika Svensena prináša príklady z dvoch tisícročí. Sú to nielen dejiny prírodných katastrof, ale aj dejiny ľudských reakcií na ne a schopnosti prispôsobiť sa extrémnym udalostiam. Hoci sú spomínané katastrofy prírodným fenoménom, reakcie ich obetí bývajú často veľmi podobné, neraz v nich vidia varovanie bohov. Svensen predstavuje vedecký prístup ku konkrétnym udalostiam a podčiarkuje význam toho, aby sme boli na prírodné katastrofy dobre pripravení, pretože ich počet a sila bude vďaka klimatickým zmenám iba narastať.

Odporúčam aj predchádzajúcu knihu autora, alebo ďalšie knihy z edície Civilizácia od vydavateľstva Premedia.

Svět, který skončil včera

V prípade Jareda Diamonda, amerického vedca a spisovateľa, ide o výber na istotu – vedeckú aj literárnu. V knihe Svět, který skončil včera predkladá fakty, ktoré pochádzajú z množstva výskumov a osobných skúseností, takže ak hľadáte iracionálne povzdychnutia nad tragédiou miznúcich tradičných spoločností a plytký sentiment, siahnite po knihe inej kategórie. Tu ide o vtipne a čítavo opísanú vedu. A v tomto segmente je Diamond už dlhšie svetovou celebritou. Jeho najnovšia kniha je logickým pokračováním prechádzajúcich publikácií KolapsStreľné zbrane, chorodoplodné zárodky a oceľ – ocenené Pullitzerovou cenou. Každá z kapitol knihy by mohla byť pri trochu obšírnejšom spracovaní samostatnou knihou, preto neprekvapí, že Svět, který skončil včera. nie je čítaním na jeden večer. Čas investovaný do 520 strán tejto knihy, však ľutovať rozhodne nebudete. 

Overview

Keď sme v roku 1959 zhotovili vôbec prvú satelitnú snímku Zeme, netušili sme, že pohľad, ktorý bol od úsvitu dejín dostupný len bohom, bude už o niekoľko desaťročí súčasťou každodenného života bežných pozemšťanov. Každý z nás už videl množstvo snímok (skúste aj tieto). Ak chceme, môžeme sa na Zem pozerať dokonca aj v priamom prenose z vesmírnej stanice ISS. Občas sa však objavia zábery, ktoré nás nútia skúmať ich podrobnejšie. Obsahujú posolstvo a zároveň je ich kompozícia tak originálna, až ich možno považovať za svojbytný druh umenia. Túto definíciu určite spĺňajú aj zábery projektu Overview, ktorému sme sa už raz venovali. Fotograf a bloger Benjamin Grant dlhodobo vyhľadáva, spracúva a uverejňuje výber zaujímavých fotografií zemského povrchu z archívu Digital Globe. Tematicky sa zameriava na interakciu človeka so životným prostredím, fotografiám preto nechýba dynamika a často ani environmentálny odkaz. Výber jeho práce si môžete pozrieť na oficiálnej stránke projektu, alebo na Instagrame. Dobrou správou je, že 288 kúskov týchto unikátnych fotografií vyšlo aj v knižnej podobe s názvom Overview – A New Perspective of Earth. Ak hľadáte originálny vianočný darček, knihu je možné objednať napr. aj priamo cez Martinus.

Cities of the World

Vďaka nástrojom ako je Google Earth a jeho Street View máme v súčasnosti možnosť spoznávať podobu sveta aj bez toho, aby sme museli cestovať. V minulosti mali túto funkciu ručne kreslené mapy a rytiny, ktoré zachytávali niekedy viac, inokedy menej realistickú podobu krajiny a miest. Akousi bibliou urbánnej kartografie je dielo Civitates orbis terrarum, ktorého šesť zväzkov vydaných medzi rokmi 1572 až 1617 obsahuje podobu 546 najvýznamnejších miest vtedajšie-ho sveta. Zväzky obsahovali aj zobrazenia niekoľkých miest zo Slovenska – Bratislavy, Košíc, Nových Zámkov a Komárna. Do knihy Cities of the World, v ktorej publikovalo vydavateľstvo Taschen reprint pôvodných rytín z Civitates orbis terrarum si našli cestu len dve z nich. 

Viac sa knihe venujeme v našej podrobnej recenzii.

Stratené mesto Z – príbehy o posadnutosti Amazóniou

Kniha Stratené mesto Z – príbeh smrtonosnej posadnutosti v Amazónii približuje život na Slovensku neznámeho britského objaviteľa, ktorý ho zasvätil objavovaniu Amazónie a bájneho strateného mesta – Eldoráda, o ktorého existencie bol presvedčený aj napriek silnému skepticizmu väčšiny vedeckej obce, ktorá bola presvedčená, že environmentálne podmienky Amazónie nedovoľujú a nikdy nedovoľovali vznik rozvinutej civilizácie. Toto presvedčenie trvalo až donedávna, kedy najnovšie archeologické objavy kompletne zmenili náš pohľad na dejiny Ameriky. Percy Fawcett mal pravdu, škoda, že sa jej potvrdenia nedožil. 

Ak hľadáte knihu (naša recenzia) o odvahe, šialenstve a zároveň sa chcete počas napínavého čítania dozvedieť množstvo nových poznatkov o Amazónii, toto je výber, ktorým nemôžete trafiť vedľa. Komplexnejšiu recenziu knihy si môžete prečítať na blogu Jozefa Kurica

Příběh Země

Pri knihe Príbeh Zeme budí pozornosť už meno jej autora, ktorým je Robert Hazen – americký geológ a astrobiológ z Carnegieho vedeckého ústavu. Je autorom viac než 350 článkov a 20 vedeckých kníh. Jeho najnovšia kniha sa pokúša o náročný cieľ – opísať celú históriu našej planéty od vzniku slnečnej sústavy až po súčasnosť. Úlohy dať do jednej knihy všetko podstatné, čo vieme o Zemi, sa autor zhostil bravúrne. V živých detailoch vykresľuje planetárne cykly: od dôb, keď Slnko vychádzalo každých päť hodín, až po oceány pred vznikom prvých kontinentov, od Veľkej oxidácie, ktorá zafarbila planéty dočervena, až po vulkanickú činnosť – možno skutočnú príčinu vyhynutia dinosaurov. Ukážky z knihy sú v pdf dostupné na tomto odkaze. Vybranú kapitolu si môžete vypočuť aj ako audio nahrávku na Českom rozhlase.

Tajný život stromov

Les je vytúženým miestom oddychu mnohých ľudí. Je synonymom ticha a nedotknutej prírody. Peter Wohlleben, renomovaný lesník, umožňuje v knihe Tajný život stromovnahliadnuť do skrytého sveta drevín. Spisovateľ odhaľuje pozoruhodné veci: stromy majú pamäť, vymieňajú si posolstvá, cítia bolesť, dokonca môžu dostať úpal a časom nadobudnúť vrásky. Niektoré, napríklad duby, navzájom komunikujú prostredníctvom chemických vonných látok. Ak hmyz napadne nejaký strom, ten začne vysielať vonné signály a všetky stromy v širokom okolí upozorní na nebezpečenstvo. 

Obsiahlejšiu recenziu knihy si môžete prečítať napr. tu.

Mapy

Kniha, na ktorú sa teším tak veľmi, že si ju nechávam až pod vianočný stromček. To čakanie sa isto vyplatí. Kniha Mapy od poľskej autorskej dvojice Aleksandra Mizielińska a Daniel Mizieliński je určená deťom, napriek tomu však poteší aj dospelákov, ktorí nestratili schopnosť nadchnúť sa krásou kreslených máp a tajomstvami sveta. V tomto unikátnom atlase pre malých aj veľkých nájdete 46 krajín, 6 kontinentov a množstvo zaujímavých faktov zo všetkých kútov sveta. Dozviete sa, čo jedia ľudia v Ekvádore, aké zvieratá žijú v Číne, v Japonsku či v Afrike. Zoznámite sa s gejzírmi na Islande, objavíte obydlia starých Mayov v Mexiku, vo Fínsku vás čaká polárna noc, na Madagaskare si oddýchnete v tieni obrovského baobabu. Na každej dvojstránke nájdete obrázky historických pamiatok, významných osobností a zaujímavosti o histórii a kultúre danej krajiny či kontinentu. 

Ak máte chuť nazrieť do knihy ešte skôr, ako si ju kúpite, nech sa páči, takto vyzerá v poľskom origináli. Ku knihe je dostupná aj nadstavba aktivít, ktorá však v slovenčine ešte nevyšla. Už dávnejšie som si ju objednal cez Amazon a neľutujem. Výborná zábava! 

Koho by kreslené mapy nadchli natoľko, že by zatúžil po viacerých, odporúčam aj tento krásny kúsok (+ aktivity). 

Podporte nás

Podporte nás

V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!

Chcem podporiť

Mohlo by vás zaujímať


Warning: array_map(): Expected parameter 2 to be an array, int given in /data/0/1/0111f23d-ac25-44f9-be74-cd4148e0b5fc/lepsiageografia.sk/web/wp-includes/class-wp-query.php on line 2204

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /data/0/1/0111f23d-ac25-44f9-be74-cd4148e0b5fc/lepsiageografia.sk/web/wp-includes/class-wp-query.php on line 2204