Ako som našiel plastickú mapu Československa
Milujem mapy a preto neprekvapí, že som aj ich nadšeným zberateľom. Rád nimi skrášľujem nielen priestory školy, ale aj svoj byt. Preto ma pri sťahovaní školy potešil vzácny nález. Plastická (reliéfna) mapa Československej republiky z roku 1960 sa objavil v krabici od banánov spolu s množstvom iných vecí. A nik vlastne nevie odkiaľ sa vzala.
Po očistení od prachu a špiny sa z nej stala doslova kráska s mierami 60 x 42 cm. Zaujímavosťou je, že náš najvyšší vrch je na nej pomenovaný ako Stalinov štít.
Plastické mapy boli kedysi relatívne bežnou súčasťou školských zemepisných kabinetov. Nečudo, ide o skutočne názornú pomôcku, ktorá v mnohom predčí aj Google Earth. Využitie v Montessori pedagogike sa núka samé. Dokonca vraj funguje aj simulácia toku vody v krajine – po kvapkách dažďa kdesi nad pohorím sa voda kumuluje a ako rieka steká kotlinami až do nížin.
Využívaniu tohto typu máp na školách v súčasnosti bráni najmä cena, ktorá nie je nízka. Ak by ste ho s nimi chceli predsa len skúsiť, tu majú viaceré v cenách, ktoré sú nižšie ako inde.
Pomôžte nám pomáhať
V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, zvážte prosím stať sa platiacim členom. Na výber máte aj mesačné členstvo za 5 eur. Ďakujeme!
Chcem pomôcť