Hore

Neuveriteľný svet! Encyklopédia, ktorá vás presvedčí, že porovnávanie veľkostí, dĺžok či hĺbok môže byť zábava


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/0/1/0111f23d-ac25-44f9-be74-cd4148e0b5fc/lepsiageografia.sk/web/wp-content/themes/r2m2/functions.php on line 403
Neuveriteľný svet! Encyklopédia, ktorá vás presvedčí, že porovnávanie veľkostí, dĺžok či hĺbok môže byť zábava

Ako je čo veľké, dlhé, hlboké, ťažké? Odpovede na tieto zvedavé otázky nachádzame v číslach, tabuľkách a rebríčkoch. Skutočnú hodnotu rôznych nameraných veličín si však niekedy nevieme celkom dobre predstaviť. Je napríklad Nepál s rozlohou 147,181 km2 veľký, alebo malý štát? Na mape sveta či Ázie je takmer neviditeľný. V skutočnosti je trikrát väčší ako Slovensko. Na vzájomné porovnania rozlohy kontinentov, štátov, jazier a pod., nám výborne slúžia rôzne porovnávacie a prekryvné mapy, o ktorých sme písali v tomto článku. Pre všetko ostatné je tu encyklopédia Neuveriteľný svet.

Encyklopédia od britského vydavateľstva DK, ktorej slovenský preklad vychádza v Albatros Media, má odporúčaný vek čitateľov od 11 rokov. Poslúži však všetkým zvedavcom bez rozdielu veku. Ak máte deti, ktoré sa zaujímajú o svet okolo seba, Neuveriteľný svet! je určite dobrou voľbou. Umožňuje preskúmať svet od najmenších predmetov, ako sú mikročipy, až po najväčšie planéty slnečnej sústavy. Kvalitné fotografie, názorné ilustrácie a jednoduché vysvetlenia pomôžu porozumieť každému porovnaniu. Vďaka encyklopédii sa deti dozvedia mnoho zaujímavých informácií a uvedomia si nečakané súvislosti. To všetko ľahko a zábavne s použitím najnovších vedeckých poznatkov a štatistík.

Nejde o rýdzo geografickú encyklopédiu, čo je v tomto prípade len dobre. Jej obsah je rozdelený do hlavných kategórií Za hranicami nášho sveta, Úžasná Zem, Ľudia a ďalšie formy života a Výkony techniky. Okrem geografie nájde encyklopédia svoje uplatnenie preto aj v biológii či matematike. Okrem školskej knižnice vhodne doplní aj tú rodinnú.

Vedeli ste, že šírka delty rieky Amazonka je široká takmer rovnako, aká je vzdialenosť medzi Parížom a Londýnom? Na každú vaňu plnú morskej vody pripadajú na Zemi iba štyri čajové lyžičky vody v jazerách, riekach a atmosfére. Najväčšia ľadová kryha zaberala plochu väčšiu ako Belgicko. Priemerná hrúbka ľadu v Antarktíde by pokryla až šesť Eiffelových veží nad sebou. Najvyšší sekvojovec mamutí je vysoký približne ako 25-poschodová budova. Vták srp ostnochvostý lieta rýchlosťou, ktorý by mu umožnila držať krok s vysokorýchlostným vlakom. Keby boli ľudia rovnako silní ako mravce (pomer sily k váhe), zdvihli by nad hlavu tri autá naraz. To je len niekoľko z množstva porovnaní a zaujímavostí, ktoré v encyklopédii Neuveriteľný svet! nájdete.

Lepšiu predstavu o obsahu a forme encyklopédie vám pomôžu vytvoriť ukážky jej niektorých strán.

Podporte nás

Podporte nás

V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!

Chcem podporiť

Mohlo by vás zaujímať


Warning: array_map(): Expected parameter 2 to be an array, int given in /data/0/1/0111f23d-ac25-44f9-be74-cd4148e0b5fc/lepsiageografia.sk/web/wp-includes/class-wp-query.php on line 2204

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /data/0/1/0111f23d-ac25-44f9-be74-cd4148e0b5fc/lepsiageografia.sk/web/wp-includes/class-wp-query.php on line 2204