Deň Zeme v čase zatvorených škôl. Inšpirácia z gymnázia v Košiciach
Keď dostanem otázku, kto alebo čo ma inšpiruje, zvyčajne odpovedám, že sú to moji žiaci. Možno to znie ako klišé, ale v mnohých veciach to tak naozaj je. Nevynímajúc hľadanie ekologických riešení v škole, ale i mimo nej. Na Gymnáziu sv. Edity Steinovej v Košiciach si tradične rôznymi aktivitami pripomíname Hodinu Zeme, Deň Zeme, navštevujeme Centrum environmentálnej výchovy, recyklujeme plasty, zbierame prečítané knihy, aby sme ich mohli darovať deťom, ktoré to potrebujú, organizujeme vianočné trhy, kde žiaci predávajú svoje hand-made výrobky. Snažíme sa šetriť papier, ale viete, ako to na školách chodí, spotrebuje sa ho naozaj veľmi veľa. Dôležité však je, že i napriek tomu, že máme pred sebou dlhú cestu, nezaháľame. Vždy, keď sa zamýšľame nad tým, ako ozvláštniť tieto aktivity, vieme, že konečnú podobu a kreatívne riešenia prinesú samotní žiaci.
Bolo to tak aj naposledy, keď sme mohli Deň Zeme tráviť v škole, spoločne so žiakmi. Vymysleli sme program 3G – GYMES GOES GREEN, ktorý okrem výroby ekologických košov (Ekoš), rôznych plagátov k separácii odpadu, zahŕňal v sebe aj zmiernenie našej uhlíkovej stopy. Zapojiť sa mohli jednotlivci, triedy i učitelia. Napokon sme náš „Green Day“ oslávili všetci v zelenom oblečení a tešili sa nielen zo samotných cien, ale hlavne preto, že sa nám aspoň malou troškou podarilo prispieť k zníženiu uhlíkovej stopy. Mnohí zistili, že do školy sa dá chodiť aj na bicykli, niektorí vymenili plastové fľaše za tie sklenené, jogurtové tégliky končili v osobitne označenom koši a podobne. Bolo toho naozaj veľa. Ale bolo to iné, boli sme v škole.
A čo teraz? Zamýšľala som sa nad tým, ako Deň Zeme osláviť so žiakmi online. Čo by sme mohli urobiť doma inak ako zvyčajne a zároveň malými krokmi náš každodenný život premeniť na ekologický. Nápadov bolo naozaj veľa, ale napokon som sa rozhodla dať mojim študentom voľnú ruku. Nesklamali. Od tradičného separovania domáceho odpadu, cez polievanie kvetov vodou, v ktorej bola vyvarená mrkva, či záložkou z plastovej fľaše, sa kreativite medze nekládli. Posúďte sami, ako jednoducho sa popasovali s pomerne náročným zadaním:
Ivanka: „So sestrou a naším psíkom chodíme často na prechádzky na jeden kopec, ľudovo nazývaný Gontir. Je to krásne miesto, no z nejakého dôvodu sme našli aj kopec odpadu. Tak sme sa počas jednej prechádzky rozhodli odpad pozbierať (pozri obrázok). Našli sme veľmi veľa plastových fliaš, bundu a dokonca aj záhradného trpaslíka. Po mech sa neskôr muselo ísť autom, keďže všetko by sme nezaniesli.“
Lucia: „Tak ako každé ráno, aj dnes som si pripravila kávu a vodu (z vodovodu, nie balenú) s čerstvým ovocím (pomaranč/citrón). Náš kávovar stlačí odpad z kávy do takýchto koliesok, ktoré potom spolu s odpadom z ovocia vyhodím do nášho kompostu. Kompost neskôr na jar používame do našej vlastnej záhradky, ktorú zalievame zachytávanou dažďovou vodou.“
Michaela: „Dnes som varila mrkvu. Po dovarení som vodu nevyliala do umývadla, ale po vychladení som ju použila na polievanie kvetov. Takto sa dá využiť voda z akejkoľvek zeleniny, zemiakov či strukovín namočených cez noc.“
Gréta: „Išla som s mamkou do lesoparku a popri prechádzaní sme zbierali odpadky, ktoré ľudia vyhadzujú okolo ohnísk a pri chodníku.“
Tých nápadov bolo veľa. Musím povedať, že ma prekvapili. A opäť raz nesklamali. Mnohí pochopili, že svojím malým činom môžu urobiť veľkú vec. A myslím si, že to je hlavné posolstvo týchto dní.
Nie je jednoduché učiť online, ale keď máte žiakov, ktorí inšpirujú, dá sa to všetko zvládnuť s úsmevom.
Katarína Kapitánová, Gymnázium sv. Edity Steinovej v Košiciach
Podporte nás
V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!
Chcem podporiť