Hore

Svetoznáma detská kniha Zázračná cesta Nilsa Holgerssona vznikla ako učebnica vlastivedy o Švédsku

Svetoznáma detská kniha Zázračná cesta Nilsa Holgerssona vznikla ako učebnica vlastivedy o Švédsku

Ak by sme hľadali svetovú veľmoc v detskej literatúre, kandidátom na prvenstvo by bolo bezpochyby Švédsko. Veď kto by nepoznal legendárnu Pipi Dlhú Pančuchu alebo Emila z Lönnebergy. Vo Švédsku majú dokonca svoj tematický park vo Vimmerby. Diela spisovateľky Astrid Lindgrenovej sú nesmrteľné. Miluje ich aj moja staršia dcéra a mladšia dostala meno práve po Emilovej sestre Ide.

Náhoda chcela, že sme sa dnes počas prechádzky mestom pristavili pri výklade kníhkupectva, v ktorom mi padlo do očí nové vydanie ďalšej švédskej legendy. Nilsa Holgerssona a jeho let s divými husami si možno z detstva pamätáte aj vy. Podľa knihy bolo natočených aj viacero filmov. Nebolo nad čím premýšľať, kniha putovala do našej knižnice a hneď sme si ju s dcérou aj prečítali.

Zaujala ma natoľko, že som si o nej vyhľadal viac informácií. A oplatilo sa. Jej autorka – spisovateľka Selma Lagerlöfová je vo Švédsku takmer rovnakou ikonou ako Astrid Lindgrenová. V roku 1909 sa stala dokonca prvou ženou, ktorá získala Nobelovu cenu za literatúru. Do vydania novších bankoviek pred niekoľkými rokmi boli Nils Holgersson a jeho autorka motívom 20 korunovej švédskej bankovky.

20 švédskych korún

Dobrodružný príbeh Nilsa Holgerssona je však zaujímavý aj čímsi iným. Pôvodne sa volal Zázračná cesta Nilsa Holgerssona s divými husami po Švédsku a v roku 1906 vznikol na objednávku pre potreby švédskych škôl. Kniha sa využívala ako nová učebnica vlastivedy, pomocou ktorej spoznávali žiaci jednotlivé regióny svojej krajiny. Originálna verzia bola oveľa dlhšia ako mnohé neskoršie preklady a obsahovala informácie o prírodných pomeroch i živote obyvateľov švédskych regiónov, ktoré počas svojej cesty na sever (do Laponska) a späť Nils navštívil. Súčasťou knihy bola aj mapa.

Je obdivuhodné, že už pred viac ako storočím vznikali inovatívne učebnice, v ktorých bolo učivo (v tomto prípade geografia Švédska) začlenené do pútavého príbehu. Selma Lagerlöfová bola pred spisovateľskou kariérou učiteľkou a učiteľstvo aj vyštudovala, výzvy na tvorbu takto koncipovanej učebnice sa preto nezľakla a urobila dobre. 

Zázračnú cestu Nilsa Holgerssona môžete doplniť o knihu ďalšieho nositeľa Nobelovej ceny. Rok husi divej od Konrada Lorenza je dnes už etologickou klasikou. Obsahuje množstvo zaujímavých fotografií o živote divých husí a preto zaujme aj deti. U nás táto kombinácia dokonale fungovala. 

Príjemné čítanie, priatelia! Alebo sa na potulky do Švédska vyberte aj osobne.

Podporte nás

Podporte nás

V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!

Chcem podporiť