Získala vaša škola financie na nákup kníh v projekte Čítame radi? Pre geografiu si vyberte tieto (zoznam)
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci so Združením vydavateľov a kníhkupcov Slovenskej republiky vyhlásilo výzvu na podávanie žiadostí o rozvojový projekt „Čítame radi“. Zo všetkých žiadostí bolo vybraných takmer 500 škôl, ktoré spolu získajú 348 228 Eur na nákup kníh podľa svojho výberu. Nákup kníh je potrebné realizovať od 2. 1. 2021 do 15. 3. 2020.
Ak ste si nie istí, či je vaša škola medzi úspešnými žiadateľmi, pozrite si zoznam podporených škôl. V ideálnom prípade by mal byť finálny zoznam kníh, ktoré škola zakúpi, spoločným dielom učiteľov rôznych predmetov. Ako učiteľ/ka geografia preto máte šancu ovplyvniť, ktoré knihy sa vo vašej školskej knižnici objavia. Vyberajte uvážlivo, na knihy môže sadať prach, no môžu byť aj skvelým materiálom priamo vo vyučovaní. Zároveň sú knihy na to, aby po nich žiaci siahli so záujmom aj počas prestávok.
Aké knihy vybrať pre geografiu? Inšpirovať sa môžete nami odporúčanými titulmi v rubrike Čitateľské tipy. Viaceré v nej predstavené knihy sú však už bohužiaľ vypredané, mnohé zas chýbajú. Nižšie uvedený zoznam vám môže pomôcť zorientovať sa na knižnom trhu a vybrať správne. Jednotlivé knihy sú uvedené v náhodnom poradí a nie sú zaradené do kategórií.
Knihy odporúčané Lepšou geografiou
Prečo? Zem – Encyklopédie od britského vydavateľstva DK sú väčšinou istotou. Populárno-náučná encyklopédia predstavuje deťom zaujímavé fakty o Zemi pútavou a veku primeranou formou.
Zem – 2. vydanie unikátnej encyklopédie, ktorá by nemala chýbať v domácej knižnici žiadneho geografa. O to viac jej bude pasovať hrdé miesto v školskej knižnici. Vyše 2000 farebných fotografií a 1200 máp a ilustrácií vám ukáže všetko, čo ste kedy túžili na Zemi vidieť. Publikácia obsahuje stručný opis stoviek geografických objektov.
Príbehy svetových vlajok – ak by ste si mali vybrať len jednu knihu o štátnych vlajkách, mala by to byť táto. Dizajnový kúsok bol vypredaný rýchlo po vydaní začiatkom tohto roka, od vydavateľa mám však informáciu, že čoskoro vyjde dotlač. Ako kniha vyzerá si môžete pozrieť na tomto odkaze.
Vedomosti v kocke – ďalšia skvelá encyklopédia, ktorou výhodou je, že sa nevzťahuje len na geografiu a opis Zeme, ale obsahuje informácie z množstva vedných disciplín. Vďaka tomu je univerzálnejšia. Bližšie sme sa jej venovali v tomto článku.
Zem za 30 sekúnd – na vyučovaní sú vhodné knihy, ktorých texty sú dostatočne krátke, aby ich stihli prelúskať aj žiaci, ktorí nie sú najlepšími čitateľmi. Túto požiadavku napĺňa táto útla kniha, ktorá stručne a jasne vysvetľuje množstvo javov a procesov na Zemi. Viac sa o nej dozviete tu.
Pod zemou / Pod nocou – po dnes už legendárnej knihe Mapy prišli poľskí manželia Mizielinski s knihou, ktorá zoznamuje čitateľa s tajomstvami podmorského i podzemného sveta na viac ako sto veľkorozmerných stranách plných veselých a pútavých ilustrácií. Kniha je určená čitateľom od 7 rokov, zaujme však aj dospelých a mladšie deti. Je na pomedzí encyklopédie a umeleckého diela. V skutočnosti ide o dve knihy – Pod zemou je z jednej a Pod vodou z druhej strany knihy. Ďalšou skvelou knihou od autorskej dvojice je kniha o vesmíre s názvom Tu žijeme.
Jak bydlí děti celého světa – Zaujímali sa vaše deti niekedy o to, ako žijú ich rovesníci vo svete? Ak áno, skúste to s touto milou knižkou, o ktorej sme písali tu. Po vizuálnej stránke je dvojičkou ďalšej vydarenej knihy Potraviny známe neznáme, o ktorej sme písali už dávnejšie. Spolu tvoria sadu, pri ktorej sa potešia deti už od predškolského veku. Kniha je v češtine, ale ako veľký problém to nevidím.
10 odvážnych expedícií – deti sa radi zoznamujú s ľuďmi, ktoré prekonali sami seba a ešte niečo viac. Čo v nich vyvoláva túžbu objavovať miesta, kam sa doteraz nikto neodvážil? Túžbu vyšplhať sa najvyššie, potopiť sa najhlbšie, vydať sa na vlastné nebezpečenstvo do nehostinných oblastí, hoci hrozí, že sa nevrátia živí a zdraví? Kniha zoznamuje s dobrodruhmi a objaviteľmi modernej doby, ktorí si zmerali sily s prírodou aj s neznámom.
Volám sa Greta – čo znamená slovné spojenie zmena klímy? Aké sú a najmä aké budú jej dôsledky? Čo musia urobiť vlády jednotlivých štátov a čo môžeme urobiť my sami, aby sme túto zmenu zastavili? Táto knižka pomôže čitateľovi s pomocou vedy pochopiť, čo sa deje s našou planétou a kto je Greta Thunberg, dievčina, ktorá pritiahla pozornosť takmer dvoch miliónov svojich rovesníkov aj predstaviteľov vlád a stala sa vzorom a inšpiráciou nového celosvetového hnutia detí a mládeže za záchranu budúcnosti našej planéty. Publikácia ponúka v krátkych kapitolách vysvetlenia, vedecky podložené informácie a skvelé ilustrácie určené pre čitateľov od 10 do 100 rokov a je výborným návodom na to, ako by sme sa mali správať k životnému prostrediu.
Príbehy stavieb – milá kniha, ktorá zoznamuje detských čitateľov s desiatkami známych stavieb vo svete. Krátke zaujímavé texty sú sprevádzané hravými kresbami.
Počasie a zmena klímy – skutočne rozsiahla encyklopédia, ktorá komplexne pokrýva problematiku podnebia, počasia a zmeny klímy. Odrádza na nej len cena, ktorá nie je práve najnižšia.
Po stopách nášho sveta na dvanástich ilustrovaných mapách – geografom nebudú knihy Tima Marshall neznáme. Autor kníh V zajatí geografie, Rozdelený svet či Zomrieť pre vlajku má aj knihu pre deti. A je výborná! Ako sa z USA stala globálna superveľmoc? Prečo ľudia vedú vojny?
A prečo sú niektoré krajiny bohaté a iné také chudobné? Nájdite odpovede na tieto a ďalšie otázky v jedinečnej knihe, ktorá vám pomocou máp vysvetlí, ako geografia formovala dejiny nášho sveta. Odhaľte, ako pohoria, rieky a moria ovplyvňujú rozhodnutia svetových lídrov – a prečo geografia núti dejiny, aby sa stále opakovali.
Slovensko, čo ti v škole nepovedia – doplnková vzdelávacia publikácia k učivu 1. stupňa ZŠ v predmete vlastiveda. Zaujímavým a zábavným spôsobom približuje minulosť aj súčasnosť Slovenska, jeho geografiu aj prírodné krásy, ako aj významné osobnosti. Je určená pre každého rodiča, ktorý chce, aby jeho dieťa poznalo Slovensko, a pre každé dieťa, ktoré je zvedavé a zaujíma ho svet okolo neho. Ku knihe existuje aj pracovný zošit.
Okolo sveta – na geografiu sa hodí aj nejaký cestopis. Skúsiť to môžete napríklad z knihami slovenského cestovateľa Martina Navrátila.
Ako sa kedysi bývalo – knižka od ÚĽUV oboznamuje deti s tým, ako žili naši predkovia. Texty sú krátke, zrozumiteľné a doplnené množstvom obrázkov. Na vlastivedu výborné. V sérii vyšli aj knihy Ako sa kedysi hospodárilo, Ako sa kedysi oslavovalo a Ako sa kedysi stravovalo.
Za dobrodružstvami sveta s cestovateľkou Lenkou – pekne a vtipne spracovaná cestovateľská knižka pre prvostupniarov, ale aj piatakov. Zaujme najmä dievčatá, lebo dokazuje, že aj dievča môže byť objaviteľom a vydávať sa za adrenalínovým dobrodružstvom. Deti vďaka knižke s veľkými rozkladacími mapami spoznajú všetky svetadiely sveta. Súčasťou knihu je tzv. Príručka pre cestovateľov plná praktických rád a trikov na cestovanie v rôznych oblastiach sveta. Napríklad vás naučí, ako prežiť na púšti.
Naj… PLANÉTA ZEM v pohybe – detská encyklopédia o Zemi, ktorá obsahuje viac ako 45 pohyblivých častí pre názorný zážitok. Krásna vizuálna kniha má len tú nevýhodu, že s ňou treba zaobchádzať opatrne a preto je otázne, ako dlho by v školskej knižnici vydržala.
Chráňme našu planétu – pri každej ľudskej činnosti sa vytvára nejaký druh odpadu. Od smetí a zvyškov jedál cez továrenské splodiny až po staré stroje. Čo sa s týmito odpadkami deje, ako ovplyvňujú naše životné prostredie a ako riešiť problém s ich neustálym pribúdaním? Táto kniha je plná zaujímavých nápadov, ako môže každý z nás prispieť k tomu, aby sa z našej planéty stalo čistejšie, krajšie a lepšie miesto pre život. Aj malá zmena totiž môže zmeniť celý svet!
Zdravia, šťastia vinšujeme – kniha pre všetky deti, ktoré sa chcú viac dozvedieť o tom, ako ľudia kedysi prežívali sviatky počas roku. Hlavný text je doplnený ukážkami textov detských piesní, kolied, vinšov, detských riekaniek a pranostík.
Slovensko (Spectacular Slovakia) – ak hľadáte kvalitného sprievodcu Slovenskom, v ktorom by žiaci vyhľadali základné informácie o množstve zaujímavých pamiatkach a iných atrakcií, skúste to s touto knihou.
Obrázky z dějin zeměpisných objevů (a výletů) – spoznávajte objavné plavby a výpravy známych moreplavcov a objaviteľov spoločne s deťmi cez zábavné krátke komiksy. Ich jedinou nevýhodou je, že sú v češtine.
Pomôžte nám pomáhať
V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, zvážte prosím stať sa platiacim členom. Na výber máte aj mesačné členstvo za 5 eur. Ďakujeme!
Chcem pomôcť