Hore

Vdýchnite život obrázkom cez ThingLink

Chcete prekvapiť žiakov niečim novým a neopozeraným, pripraviť pre nich interaktívne poznámky, alebo im zadať netradičné projektové zadanie? Skúste ThingLink! Pomocou online nástroja premeníte statické obrázky, fotografie alebo mapy na interaktívne živé objekty. Ako to môže vyzerať si pozrite na ukážke nižšie. Do mapy Európy som k jednotlivým štátom vložil odkazy na kvízy a prezentácie z Lepšej geografie. Keď prejdete myšou na obrázok, uvidíte na ňom vyznačené kruhové ikony. Po kliknutí na ikonu spustíte kvíz, alebo prezentáciu. 

Do vami ľubovoľne vybraného obrázku, ktorý si vytvoríte alebo nájdete na internete, môžete na želané miesta vložiť odkazy na rôzne webstránky, články, videá z Youtube, fotografie a pod. Stačí pár kliknutí. Výsledkom môže byť zaujímavá prezentácia. Žiakom môžete navrhnúť projektové zadanie, v ktorom vytvoria virtuálneho sprievodcu vybranou oblasťou alebo mestom. Nájdu si napr. leteckú fotografiu svojho mesta a v nej vyznačia vybrané pamiatky, alebo dôležité miesta, ku ktorým vložia interaktívne odkazy. Závisí len na na vašej fantázii a vzdelávacích potrebách toho-ktorého tematického celku alebo učiva, aké zadanie vymyslíte.

Žiaci môžu napr. vytvoriť živú mapu tradičných jedál alebo hudby Európy, vyznačiť všetky hlavné mestá vybranej oblasti, ku ktorým vložia krátke videá alebo články, ku každej krajine pridať štátnu vlajku atď.  ThingLink je možné využiť prakticky na každom vyučovacom predmete. Obrázku je možné pridať len názvy alebo krátke opisy a vytvoriť tak jednoduchú poznávačku. Ako napríklad túto o kostiach ľudskej kostry. Šikovná pani učiteľka vymyslela vo ThingLink aj takúto matematickú hru. Ak vám nerobí problém angličtina, v tejto prezentácii nájdete množstvo inšpirácie ako sa dá ThingLink využiť vo vzdelávaní na nespočetné množstvo spôsobov. Inšpiratívnym môže byť aj toto video.

Pri využívaní ThingLink sa však zaobídete aj bez angličtiny. Dôkazom toho sú aj práce šiestakov z českej školy v Staňkove. Ako sa s prácou vo ThingLink popasovali vám ukážu vo videu nižšie. Výhodou ThingLink je skutočnosť, že funguje aj na tabletoch a smartfónoch ako aplikácia pre Android aj iOS.

Ako začať?

Na začiatku je potrebná bezplatná registrácia na www.thinglink.com v sekcii Create an Account na pravej strane obrazovky. Môžete tak urobiť zadaním vašej e-mailovej adresy a hesla (password), alebo rýchlejšie – jedným klikom na ikonku Facebooku (ak na ňom máte konto). Po overení vašej adresy kliknutím na správu, ktorú vám ThingLink poslal na e-mail, môžete začať tvoriť. Kliknite na ikonku Create v pravom hornom rohu obrazovky a ďalej na modré políčko Choose Image or Drag-and-Drop Here. Po kliknutí naň vás nástroj vyzve na vyhľadanie podkladového obrázku s ktorým budete ďalej pracovať. Vhodné je si ho už predtým nájsť na internete a uložiť na disk. Po vložení obrázka sa presuniete do režimu tvorby. V Title nad obrázkom svoj projekt pomenujte.

Kliknutiami na želané miesta v obrázku pridávate ikonky – interaktívny obsah. Na jeho správu a vkladanie slúži pracovný panel na ľavej strane obrazovky. Do políčka Link or image addressvkladáte presnú adresu obsahu, na ktorý chcete cez danú ikonku odkazovať. Môže to byť skopírovaná adresa konkrétneho článku na internete, videa na Youtube apod. V políčku Text môžete pridať názov alebo krátky opis. Po skončení editácie ikonky je potrebné uložiť zmeny kliknutím na tlačítko Save Tag na spodku pracovného panela vľavo. Neželanú ikonku vymažte kliknutím na červené tlačítko v podobe koša, ktoré sa nachádza na paneli vľavo dole. Takýmto spôsobom postupne vložte do obrázka všetky vami želané prepojenia. Na záver kliknite na zelené tlačítko Save Image v pravom dolnom rohu obrazovky a uložte tak celý svoj projekt. Vytvorený projekt je možné zdieľať kliknutím na možnosť Share. Množstvo video návodov ako pracovať s ThingLink nájdete aj na Youtube

Na záver je fajn ukázať si, ako sa dá ThingLink využiť na komplexné sprístupnenie učiva. Pozrite sa na príklad spracovania témy svetového obyvateľstva. Odkazy na spodnej strane mapy obsahujú pokyny pre žiakov a kvíz. Priamo v mape žiaci pracujú s vloženými videami a fotografiami.

Pomôžte nám pomáhať

Pomôžte nám pomáhať

V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, zvážte prosím stať sa platiacim členom. Na výber máte aj mesačné členstvo za 5 eur. Ďakujeme!

Chcem pomôcť