Hore

Hľadáte spôsob ako zapojiť Ukrajinu a ukrajinských žiakov do geografie? Skúste to s projektom InovEduc

Hľadáte spôsob ako zapojiť Ukrajinu a ukrajinských žiakov do geografie? Skúste to s projektom InovEduc

Geografia ponúka viacero možností, ako sa venovať Ukrajine. Nemusíme sa venovať práve prebiehajúcej vojne (ako na to, sme písali tu). Zamerať sa môžeme na Ukrajinu ako štát, jej geografickú charakteristiku a zaujímavosti. Počas môjho pôsobenia na Súkromnej ZŠ Bakomi v Banskej Štiavnici sme to napríklad poňali ako projektový deň. A výsledok stál ozaj za to. Opis a fotografie sú k dispozícii v tomto článku.

Mnohí z vás už vo svojich triedach privítali žiakov z Ukrajiny a premýšľate, ako viesť vyučovaciu hodinu tak, aby bola zmysluplnou pre všetkých. Aké aktivity použiť a čomu sa venovať? Ak potrebujete vedieť, čo sa na geografii učia žiaci na Ukrajine, poslúži vám tento článok. V ukrajinčine je dostupná aj platforma online mapových hier Seterra.

Dobrým riešením spomínanej situácie môže byť venovať sa slovensko-ukrajinskému pohraničiu. Uvedomiť si, čo máme spoločné a čo nás spája. Na to nám poslúži výborne spracovaný projekt InovEduc – Inovatívne metódy vzdelávania na podporu partnerstiev (ukrajinská verzia).

Projekt prináša unikátne spojenie interaktívnych 3D modelov historických, kultúrnych, technických a prírodných pamiatok východného Slovenska a Zakarpatskej Ukrajiny a inovatívnych vzdelávacích prístupov pre zlepšenie historického a multikultúrneho povedomia o príhraničných regiónoch. V rámci projektu je prezentovaných 24 objektov s možnosťou interaktívneho zobrazenia s využitím najmodernejších zobrazovacích technológii vrátane virtuálnej a rozšírenej reality. Stačí si stiahnuť aplikáciu.

Možno ešte zaujímavejšou súčasťou projektu sú pracovné metodické listy. Sú dostupné v slovenčine aj ukrajinčine a tak s nimi môžu naraz pracovať slovenskí aj ukrajinskí žiaci. Okrem teoretických častí ponúkajú aj praktické a zaujímavo spracované návrhy vyučovacích hodín, ktoré sú zaradené do nasledovných tematických okruhov: Spoločné znaky a odlišnosti regiónov dnešného východného Slovenska a Zakarpatska, Náboženský vývoj Zakarpatska a východného Slovenska, Ľudová kultúra a tradičný spôsob života v regióne Východného Slovenska a Zakarpatskej Ukrajiny a Občianstvo a občianska spoločnosť.

Veľmi oceňujem, že okrem geografických tém, sú spracované aj tie z oblasti etnografie, regionálnej histórie a religionistiky. Aktivity sú preto využiteľné vo viacerých vyučovacích predmetoch. Na svoje si prídu žiaci aj na informatike, kde môžu využiť návod na tvorbu 3D model objektov.

Okrem metodických listov je dostupná aj brožúra s opisom 24 historických objektov z oboch strán hranice, ktoré boli v projekte spracované do 3D modelov.

Autori projektu v čase jeho vzniku zrejme netušili, ako nápomocné môžu byť jeho výstupy začiatkom jari 2022. Pre deti zo Slovenska, aj deti Ukrajincov. Určite sa so spomínanými materiálmi oboznámte a po ich prípadnom vyskúšaní na vyučovaní, nám dajte vedieť, ako sa s nimi pracovalo. Držíme palce!

Podporte nás

Podporte nás

V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!

Chcem podporiť