Hore

Nádielka inšpirácií na žiacke projekty z geografie

Nádielka inšpirácií na žiacke projekty z geografie

Tvorba žiackych projektov je už integrálnou súčasťou vyučovania prakticky všetkých pred-metov na slovenských školách. A práve geografia ponúka široké možnosti ich uplatnenia.

Viacero námetov na projektové zadania nájdete podrobne opísaných na Lepšej geografii. Mnohé ďalšie nie. Pozrite sa na niekoľko žiackych projektov, ktorým som sa v tomto školskom roku venoval so žiakmi Súkromnej ZŠ Bakomi v Banskej Štiavnici. Kompletné zadania k téme Afrika sú pre žiakov dostupné tu

Všeobecne platí, že zadania je vhodné vymýšľať tak, aby mali žiaci možnosť bohatého výberu nielen podľa témy, ale aj podľa svojho talentu alebo koníčkov. Diverzifikácia žiackych úloh robí zázraky aj počas bežného​ vyučovania (konkrétny príklad), o to viac v prípade tvorby projektov. 

Netreba sa báť ani projektov, na ktorých pracujú žiaci spoločne. Výsledok môže byť fantastický.

mapa Afriky žiacky projekt

Maľovaná mapa Afriky, ktorej fotografie vidíte, je prácou žiačky, ktorá navštevuje výtvarný odbor ZUŠ, čo sa prejavilo nielen vo výbere projektového zadania, ale aj v jeho samotnej realizácii. Estetická mapa obsahuje aj otváracie okienka so zaujímavými informáciami o vybraných afrických štátoch.

školský projekt geografia
výtvarná geografia

Vďačnými zadaniami je pátranie po pôvode ovocia, zeleniny, alebo iného tovaru vo vybranom obchode. Výsledky sú pre žiakov neraz prekvapivé a motivujú ich téme venovať sa hlbšie. Tento rok nás zaskočilo najmä hrozno z Indie. Fotografia nižšie zas zobrazuje pôvod vybraných kusov oblečenia. Žiačka ho síce nestvárnila v ideálnom mapovom prevedení, pri prezentácii však dokázala o výrobe a pôvode oblečenia celkom vášnivo rozprávať. 🙂

odkiaľ je naše oblečenie

Zaujímavým zadaním je aj tzv. Učivo v kocke. Úlohou žiačky bolo predstaviť vybraný štát Afriky z viacerých hľadísk. Vybrala si Maroko a vedela odpovedať aj na otázky po hodoch kockou. 

projektové zadanie geografia

Pri prepojení informatiky s geografiou žiakov zaujal online nástroj Dollar Street, ktorý zobrazuje životné podmienky (domovy) stoviek rodín z rôznych oblastí sveta. Jedna žiačka si preto ako projekt vybrala spracovať do podoby Dollar Street svoju vlastnú rodinu.

Dollar Street Slovensko

Veľkým hitom záveru tohto školského roka bol aj Kahoot!, pomocou ktorého dokážete vyučovanie premeniť na hru. Žiaci hrajú vami vytvorené (alebo v databáze nájdené) vzdelávacie hry na počítačoch alebo tabletoch a v triede sa dejú doslova zázraky. Viacerých žiakov nadchol Kahoot! natoľko, že sa v ňom v rámci projektu rozhodli vytvoriť svoje vlastné geografické hry na vybranú tému. Vytvorené hry sme si následne všetci zahrali. Učiť sa tvoriť správne otázky je dôležité. A žiakov to ešte aj baví…

Kahoot v škole

Medzi už klasické projekty patrí tvorba rôznych modelov. Osvedčilo sa však aj písanie recenzií (svojich postrehov a pocitov) na dokumentárne filmy alebo vhodné knihy. Žiaci taktiež radi prezentujú dobrodružné cesty slovenských (alebo zahraničných) cestovateľov. V minulosti boli pri Afrike populárne trabanty, tento rok sme zas cestovali s pioniermi

prezentácia projektov škola
druhy oblakov škola
Podporte nás

Podporte nás

V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!

Chcem podporiť