Knihy pod stromček pre malých aj veľkých (nielen) geografov
Vianoce sa blížia, mnohé obchody sú zatvorené a kuriéri nebudú stíhať. Preto je dobré pripraviť sa vopred a nič nenechať na náhodu. Knihy sú najlepší darček, nemáte s nimi veľmi čo pokaziť, stačí len vybrať tie správne. Aby sme vám to trochu uľahčili, pripravili sme pre vás zoznam kníh pre malých i veľkých geografov. Geografi sú zvedaví ľudia, neobmedzujú sa len na úzku oblasť poznania a zaujíma ich čokoľvek spojené so Zemou a ľuďmi. Preto sa náš výber neobmedzuje striktne len na geografiu ako takú. Sme presvedčení, že si vyberiete.
Knihy pre deti a mládež
Najlepšia geo kniha pre deti v tomto roku by pokojne nahradila všetky učebnice geografie pre základnú školu. Všetko podstatné v kocke, zrozumiteľne a prehľadne.
Bohato ilustrovaná SLOVENSKOpédia sumarizuje najrôznejšie fakty a zaujímavosti o našej krajine. Na vlastivede ani doma sa určite nestratí.
Ilustrovaná kniha o múzeách vysvetľuje, ako sa predmety dostanú do múzea a čo sa tam s nimi deje. Zároveň predstavuje aj desiatky slovenských múzeí.
Útla no sympatická populárno-náučná kniha pre deti o zmene podnebia a o tom, čo môžeme urobiť pre lepšiu budúcnosť na Zemi.
Zábavná no informačne nabitá kniha vysvetľuje deťom klimatickú zmenu v hĺbke i šírke. Jediná škoda, že je len v češtine.
Podobná, no predsa len trochu iná kniha, ako tá predošlá. Pri učení (sa) o klimatickej zmene ju určite oceníte.
Geopolitika pre deti v atraktívnom prevedení zaujme aj dospelých. Kniha je detskou verziou známej knihy V Zajatí geografie a viac sme o nej písali tu.
Pútavý ilustrovaný atlas odpovedá mapami na množstvo zvedavých detských otázok. Takto vám ho predstaví jeho slovenský vydavateľ.
Jedna z najobľúbenejších kníh mojich malých dcér vysvetľuje deťom fungovanie bežných každodenných vecí a obsahuje popri tom aj kopec geografie.
Encyklopédiám z vydavateľstva DK sme sa venovali už viackrát. Najnovší titul série V kocke je o oceánoch a opäť ide o lahôdku pre malých i veľkých. Dozviete sa veľa nového nielen o živočíchoch ale aj o geografii oceánov.
Ako vysvetliť deťom Darwinovu teóriu o pôvode druhov? Napríklad aj pomocou tejto skutočne vydarenej knihy, ktorá obsahuje aj autentické citáty z originálu.
Veľkoformátová novinka od autorov legendárnych kníh Mapy alebo Pod vodou / Pod zemou. Ak majú deti radi prírodu, toto je výber na istotu.
Súrodenec knihy Cesta do divočiny od poľskej autorskej dvojice manželov Mizielinských. Ak by sme mali deťom vybrať len jednu knihu o vesmíre, tento rok by to bola táto.
Zaujímajú sa vaše deti o hviezdy, vesmírne telesá putujúce po tmavej nočnej oblohe a zdá sa, že máte doma malého astronóma? V tom prípade ho isto potešíte touto knihou.
Kniha plná nápadov, ako môže každý z nás prispieť k tomu, aby sa z našej planéty stalo čistejšie, krajšie a lepšie miesto pre život. Aj malá zmena totiž môže zmeniť celý svet!
Spoznajte s deťmi bohatstvo slovenskej ľudovej architektúry. Ako žili a bývali naši predkovia, ako boli zariadené ich izby? Našu recenziu tejto na fotografie bohatej knihy nájdete tu.
Aj keď žijem v Banskej Štiavnici obklopenej kopcami, milujem Dunaj. A možno práve preto je mocná rieka obklopená rovinou pre naše deti exotikou. A preto ich zaujala aj táto kniha.
Toto veľkoformátové leporelo vezme vaše deti na ich prvý poznávací výlet Slovenskom. Ideálne je ho skombinovať aj s knižkou Slovensko – hľadaj a nájdi.
Šikovná kniha pre malé cestovateľky obsahuje množstvo informácií o jednotlivých svetadieloch, veľké kreslené mapy a aj praktické rady ako prežiť v rôznych extrémnych situáciách.
Poznať divy sveta patrí k všeobecným vedomostiam, ktoré by mal poznať každý pozemšťan. Deti sa s nimi zoznámia napríklad aj vďaka tejto ilustrovanej knihe.
Divy architektúry sa nevzťahujú len na starovek. Spoznajte viaceré ikonické stavby sveta a ich príbehy v ďalšej knihe od vydavateľstva Albatros.
Knihu O pôvode druhov sme si už spomínali. Ako sa prírodný výber prejavuje v praxi, predstaví deťom zas táto zábavná knižka.
Ako funguje počasie a podnebie, od búrkových mrakov, cez hurikány až po klimatické zmeny. To všetko je v tejto nenápadnej, ale užitočnej knihe.
Zemepis hrou má skutočne retro dizajn, obálkou možno nezaujme, ale je skvelý v tom, že je v ňom kopec námetov na rôzne praktické aktivity a pokusy.
Dobrodružstvá sú všade navôkol! Presvedčte sa o tom spolu s deťmi pomocou aktivít v knihe od známeho nemeckého autora kníh o prírode Petra Wohllebena.
ÚĽUV sa venuje zachovávaniu a rozvoju slovenskej ľudovej kultúry a robí to dobre aj čo sa týka detských publikácií. V sérii Ako sa kedysi… vyšlo už viacero tematicky zameraných knižiek, ktoré zaujmú deti aj rodičov.
Čo tak potešiť deti počas celého roka? Predplaťte im mesačník Stromáčik zameraný na environmentálnu výchovu. Je určený pre deti vo veku 4 až 8 rokov
Okrem kníh sa ako darček pre malých geografov ponúkajú aj iné zábavky. Potešiť ich môžete tradičnými mapovými puzzle, skutočne veľkými mapami, glóbusmi či nafukovacou Zemou. Viaceré z nich sme si predstavili už v tomto článku. Klasická Montessori mapa (puzzle) Európy v drevenom prevedení je teraz dostupná v lákavej cene.
Na slovenskom trhu, prekvapivo, nenájdete veľkú ponuku mapových puzzle, v ktorých sú dieliky v tvaroch štátov. Výnimkou je toto puzzle Európy. Dobre spracovanými mapovými puzzle sú aj tie od Larsen.
Síce drahšie, ale spracovaním unikátne puzzle pochádza od slovenského výrobcu Lebo Mädveď. V ponuke majú viacero máp, zaujmú najmä tradičné regióny alebo okresy Slovenska. Ako vyzerá ich mapové puzzle Európy si pozrite v našej recenzii.
Menšie deti (hoci aj škôlkari) si istotne zamilujú magnetické mapové puzzle značky Janod. Je dostatočne veľké a dizajnovo primerané veku s množstvom zaujímavých obrázkov zo sveta, vďaka ktorým sa prebudí vášeň k mapám.
Ak hľadáte niečo skutočne grandiózne s čím sa zabaví celá rodina uprostred izby, skúste siahnuť po obrovských mapách od Mapujeme svět. Výborná Montessori pomôcka. V ponuke je aj netradičný atlas sveta.
Interaktívna súprava Sprievodca Vesmírom 5v1. Vedecky presné dáta z NASA a prepracovaná grafika ponúkajú fascinujúci zážitok nielen z objavovania vesmíru vďaka virtuálnej realite.
Nafukovací glóbus je hračka resp. pomôcka s ktorou sa dá stráviť množstvo času a veľa sa naučiť. Je len na vás aký motív či veľkosť si vyberiete. Pre školské použitie je vhodnou voľbou aj táto popisovateľná verzia.
Knihy pre dospelých
Ak nehľadáte niečo pre deti, sme radi, ak ste sa dostali až sem. Vaša trpezlivosť je obdivuhodná. Kníh, ktoré zaujmú geografov vychádza veľa a v jednom výbere nie je možné trafiť sa do vkusu každého z vás. Preto berte predkladaný zoznam len ako čisto subjektívny. Niektoré knihy sa geografie dotýkajú len okrajovo, iné zrejme vôbec. Geografia je však natoľko doširoka rozkročená disciplína, že odtlačok jej topánky vidíme takmer všade.
Kniha, ktorá by nemala chýbať v knižnici žiadneho geografia. Novodobá biblia regionálnej geografie ponúka nový pohľad na delenie sveta, ktorý nevychádza z klasického poňatia podľa svetadielov. Obsahuje všetky základné informácie, pomocou ktorých získate hlbší prehľad o svete a jeho regiónoch.
Sprievodca k dokumentárnemu seriálu z NETFLIXu prináša nový pohľad na našu planétu prostredníctvom jedinečných fotografií živočíchov a environmentálnych premien. Ak hľadáte knihu plnú kvalitných fotografií úchvatnej planéty Zem, práve toto môže byť ona.
Tim Marshall sa stal literárnou hviezdou populárno-náučnej politickej geografie. Nečudo, jeho knihy sú prudko čítavé, obsahovo obohacujúce, no neubíjajú zas prílišnou detailnosťou. Ideálne čítanie pre každého koho zaujíma súčasný svet a geopolitika. Táto novinka, nie je výnimkou.
Objavom roka Lepšej geografie sú tematické atlasy vydavateľstva Lingea. Sú výborne textovo aj mapovo spracované a poskytujú skutočný vnor do geografie vybraných štátov alebo tém. V samostatných recenziách sa zoznámte s Atlasom Japonska alebo Atlasom migrácie.
Ďalšie tohtoročné zjavenie pochádza zo Slovenska. Populárno-náučná kniha venovaná čisto Afrike, ktorá vyšla vďaka podpore čitateľov na StartLabe je skutočne príjemným prekvapením, ktoré si zaslúži vašu pozornosť. Rozhovor s autorom si môžete vypočuť tu.
Kultová kniha Guns, Germs and Steel od svetoznámeho autora Jareda Diamonda sa konečne dočkala svojho slovenského vydania. Kniha ktorá získala Pulitzerovu cenu prináša pohľad na 13 000 rokov ľudskej histórie. Dokonalé prepojenie geografie s históriou a ekológiou!
Robert Macfarlane sa v knihe Podzemie snaží predstaviť, čo po nás nájde budúci výskumník a ako bude interpretovať naše konanie. Je to hlboká cesta časom do našej budúcnosti, pri ktorej nám autor kladie zdanlivo jednoduchú otázku: Sme dobrými predkami?
Jedna z najvplyvnejších kníh environmentálneho hnutia 20. storočia vychádza prvýkrát v nám zrozumiteľnom preklade. Tiché jaro od Rachel Carsonovej opisuje šokujúci vplyv poľnohospodárskej chémie na biodiverzitu a početnosť vtákov.
Novinár a autor reportážnych kníh Tomáš Forró je vždy zárukou kvality. Po fenomenálnej knihe Donbas prichádza so Zlatou horúčkou. Venuje sa v nej Venezuele a opäť je to šialená jazda, pri ktorej čitateľ rozmýšľa, či ide ešte stále o reportážnu literatúru.
Prečo sú moria a oceány zázračnými miestami na Zemi? Čo o nich ešte nevieme a prečo by sme to vedieť mali? Kniha morskej biologičky Frauke Baguscheovej patrí k tomu najlepšiemu, čo som mal možnosť tento rok čítať.
Lúky sú spolu s lesmi najbežnejším typom krajiny na Slovensku. Napriek tomu sa im venuje len málo pozornosti. Táto kniha to našťastie mení a ukáže vám úžasne pestrý a zaujímavý život lúk a pastvín, o ktorom ste doteraz možno netušili.
Kniha, ktorá zmenila môj pohľad na púšte. Čo môže byť úchvatné na týchto pustých miestach, ako v nich prežiť, na čo si dávať pozor a čo môže nepripraveného návštevníka prekvapiť? Ďalšia paráda od vydavateľstva Kazda.
Nina Špitálníková je uznávanou odborníčkou na život v KĽDR. Situáciu v izolovanej krajine pozná z vlastných skúseností a jej kniha je preto MUST pre všetkých, ktorí chcú vedieť viac o živote v poslednej stalinistickej diktatúre.
Samuel Kováčik, ktorý stojí za projektom Vedátor_sk, rozpráva o vede strhujúcim spôsobom. A to bez jediného vzorca či rovnice. Vysvetľuje bežné veci okolo nás – prečo je rastlina zelená, prečo Mesiac nespadne, ako vzniká dúha, odkiaľ sa berú oblaky či snehové vločky, prečo máme ročné obdobia.
Tim Harford nás vo svojej knihe sprevádza hlbinami sveta dezinformácií, zahmlievania, zlých výskumov a nesprávnych motivácií, aby sme uvideli krásu tých dát, ktoré nám naozaj pomáhajú. Štatistika je mocná čarodejka a neraz sa dá aj zneužiť.
Hans Rosling (pozrite si jeho nezabudnuteľné prednášky) ostáva legendou aj po smrti. Po bestselleri Moc faktov vychádza jeho druhá kniha. Opisuje jeho inšpiratívnu cestu životom, ktorý ho z nemocnice v Afrike doviedol až na svetové rečnícke pódiá.
Naozaj speje svet do záhuby? Je myšlienka pokroku dávno prekonaná? V tejto správe o stave ľudstva nás Steven Pinker nabáda, aby sme ani na okamih nepodľahli hrôzostrašným novinovým titulkom a proroctvám o konci sveta, ktoré odkrývajú naše najhoršie stránky a brnkajú na naše nižšie pudy. Namiesto toho sa pozrime na fakty.
Sira Davida Attenborougha zrejme netreba predstavovať. Ikona biológie, popularizátor vedy, environmentalista a zanietený filmár toho videl a zažil neúrekom. Ako sa zmenila Zem a biosféra počas jeho dlhého života podáva kniha, ktorá je mementom pre celé ľudstvo.
Christiana Figueres a Tom Rivett-Carnac, ktorí v mene OSN viedli rokovania o historickej Parížskej dohode v roku 2015, napísali knihu plnú varovaní, ale aj nádeje o meniacej sa klíme a jej vplyve na ďalší osud ľudstva. Pre našu planétu existujú podľa autorov knihy dva scenáre ďalšieho vývoja.
Svoju históriu majú národy aj štáty, obyvatelia všetkých kontinentov Zeme, planéty, na ktorej žijeme. Svoju históriu však majú aj modré oceány, ktorých celková rozloha je väčšia, ako plocha všetkých súší. Kniha Juraja Činčuru patrí k tomu najlepšiemu, čo nájdete k téme voda na Zemi.
Čo sa skrýva za lacným oblečením v nákupných centrách? Kde a ako sa vyrába? Chceme to skutočne vedieť, alebo radšej ostaneme v príjemnom nevedomí, ktoré neruší náš pohodlný a konzumný spôsob života? Veľmi potrebná reportážna kniha, ktorá otvára oči.
Školský dejepisný atlas je fajn, ale ak hľadáte niečo komplexnejšie, Ottov historický atlas Slovenska by nemal chýbať vo vašej knižnici. Skutočne unikátne dielo na pomedzí histórie a geografie s množstvom kvalitných máp.
Už tretia kniha Tima Marshalla v našom výbere rozpráva príbeh krvavej občianskej vojny v bývalej Juhoslávii. Prináša strhujúco vyrozprávaný príbeh, vychádzajúci z autorových osobných skúseností a z priamej prítomnosti na miestach bojov.
Obsiahla a bohato ilustrovaná kronika ľudských ciest. Preskúmajte staroveké mapy, životopisy dobyvateľov a cestovateľov, príbehy vedeckých objavov a technologického pokroku. Geografia a história dopravy v tej najlepšej možnej podobe.
Migrácia je stará ako ľudstvo samo. Prečo ľudia migrujú, odkiaľ a kam? Kniha s bohatou mapovou časťou ponúka okrem teórie aj množstvo prípadových štúdií a opisov významných migračných vĺn v dejinách.
Ak chcete mať stály prísun kvalitného geografického čítania, mať prehľad o dianí vo vede, geografickom výskume, ale aj inováciách v geografickom vzdelávaní, predplatné časopisu Geografické rozhledy je správnou voľbou.
Skvelý časopis vydáva aj Ústav orientalistiky SAV. Svet orientu včera a dnes ponúka pútavé čítanie o histórii, kultúre a geografii nielen Ázie, ale aj Afriky či Oceánie. Tohtoročné predplatné rozhodne neľutujem!
Rovnako ako deti, aj dospelí si okrem kníh zaslúžia niečo špeciálne. Ak si myslíte, že na veľkosti záleží, čo tak to skúsiť s reliéfnymi 3D mapami, ako je napríklad takáto mapa Európy? Ak hľadáte tričká, čo tak siahnuť po mapových, ako je toto? Najlepším darčekom môže byť aj pomoc k záchrane slovenskej divočiny. Kúpte strom pre svojich blízkych! Alebo, čo tak potešiť darčekom v podobe ročného predplatného Lepšej geografie? Veľmi radi vám pošleme aj darčekový poukaz. Stačí napísať e-mail na adresu, ktorú nájdete v päte stránky.
Ak zbožňujete historické mapy a grafiky rovnako ako my, v Antikvariátiku ich nájdete stovky. Historické originály sú k dispozícii v rôznom veku, veľkosti aj cenách. Pekné historické mapy uhorských žúp na území dnešného Slovenska kúpite aj u tohto predajcu.
Ak by vám bolo ešte stále málo, vianočné knižné tipy z roku 2018 (stále aktuálne) nájdete v tomto článku.
Podporte nás
V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!
Chcem podporiť