Hore

3D modely pamiatok

Viacerí z vás si z detstva určite pamätajú časopis ABC, v ktorom bývali papierové modely na vystrihovanie. Časopis vychádza dodnes, jeho popularita však už ani zďaleka nedosahuje úroveň z minulosti. Rovnako ako časopis stratilo na popularite aj papierové modelárstvo. Deti vraj na to už nemajú trpezlivosť. A vôbec, ako súvisia papierové modely so školskou geografiou? Z praktického hľadiska zrejme nijako. Prečo ich však nevyskúšať na spestrenie niektorých učív? Medzipredmetové vzťahy s výtvarnou výchovou, pracovným vyučovaním a dejepisom ako z veľkej knihy didaktiky!

Na rozdiel od modelov zvierat sa trojrozmerné papierové modely známych architektonických pamiatok sveta dajú využiť vo viacerých ročníkoch – pri konkrétnych učivách a žiackych projektoch na tému vybraných oblastí a štátov sveta. Niekedy sa ani netreba striktne držať nalinkovaných osnov. Kto povedal, že sa piataci nemôžu učiť o štátoch sveta, ak ich to práve v tom veku zaujíma? Tí moji sa nadchli kartičkovou hrou s vlajkami štátov a neodtrhli sa od nej ani cez prestávku. Využil som tento moment a zadal vytvorenie pátracieho projektu o štátoch, ktorých vlajku si z kartičiek náhodne vyberú. Jedna žiačka si vytiahla Vatikán a náhoda chcela, že jej otec tam bol len nedávno predtým. Rozhodla sa preto ozvláštniť svoj projekt 3D modelom Baziliky sv. Petra, ktorý vytvorila z modelovacej hliny. Bol úžasný! Vtedy som pochopil, že keď sa raz dieťa nadchne, nehľadí na čas ani prekážky. Myšlienka využitia trojrozmerných papierových modelov pre účely školskej geografie bola na svete.

Žiaci sa vďaka nim naučia mnohým zručnostiam, nielenže spoznajú konkrétnu pamiatku, o ktorej odprezentujú základné informácie, lokalizujú ju a zaradia do historického obdobia, ale aj precvičia svoju motoriku, potrápia sa s logikou spájania jednotlivých častí, posunú hranicu trpezlivosti a v neposlednom rade sa priučia, čo to o architektúre. Ak existuje spôsob, ako sa vymaniť z predmetového apartheidu (mám rád ten výraz :), tak je to aj takto.

Ako ich postavíme?

. . .

Celý obsah je dostupný pre členov Lepšej geografie.

Učte svetovo

Učte svetovo

Lepšia geografia vám pomôže pripraviť zaujímavé a nápadité hodiny. Prezrite si našu ponuku materiálov.

Materiály