Tá naša Európa! Hra, s ktorou je geografia zábavou
Učenie je hrou, respektíve by ňou aspoň mohlo byť. V škole nie je možné stále hrať sa, občas je to však viac ako prínosné. Na trhu nájdete viacero kvalitných stolových či spoločenských hier s geografickým zameraním. Stačí si len vybrať. Mnohé hry sme pre vás aj vytvorili a nájdete ich na Lepšej geografii. Tentokrát sme sa zamerali na náš svetadiel a výsledkom je hra Tá naša Európa! Využíva herný princíp hry Vie prasa lietať?, ktorú veľmi odporúčame. Na biológii, alebo doma s deťmi s ňou zažijete kopec zábavy.
Učenie je hrou, respektíve by ňou aspoň mohlo byť. V škole nie je možné stále hrať sa, občas je to však viac ako prínosné. Na trhu nájdete viacero kvalitných stolových či spoločenských hier s geografickým zameraním. Stačí si len vybrať. Mnohé hry sme pre vás aj vytvorili a nájdete ich na Lepšej geografii. Tentokrát sme sa zamerali na náš svetadiel a výsledkom je hra Tá naša Európa! Využíva herný princíp hry Vie prasa lietať?, ktorú veľmi odporúčame. Na biológii, alebo doma s deťmi s ňou zažijete kopec zábavy.
Hra Tá naša Európa!, ktorú si môžete stiahnuť cez odkaz na konci článku a následne vytlačiť, rozvíja a overuje nielen poznatky z geografie Európy, ale aj postreh a rýchlosť reakcií. Pozostáva z 24 kariet vlastností, 52 kariet štátov, hracích žetónov, hracieho pola s mapou a tabuliek správnych odpovedí. Hru môžu hrať naraz až piati hráči, pokojne ju však môžete hrať aj vo dvojici či sami. Úlohou hráčov je priradiť k vybranému štátu správne charakteristiky (vlastnosti), ktoré majú v hre podobu obrázkových kariet. Vysvetlenie jednotlivých kariet je súčasťou súborov na stiahnutie.
Výroba hry:
Stiahnite si oba súbory. Prvý obsahuje obrázkové kartičky vlastností (strany 1 a 2), kartičky s názvami štátov (strany 4 až 8) vysvetlenie obrázkových kartičiek vlastností (strana 3) a tabuľky so správnymi odpoveďami ku každému štátu (strany 9 až 11). V druhom nájdete hracie pole s mapou vo formáte A3. Všetko farebne vytlačte na hrubší papier (napr. 120 g) a prípadne zalaminujte. Mapu je potrebné vytlačiť ako dva samostatné papiere A4, v Adobe Acrobat Reader to spravíte takto: Súbor – Tlačiť – Plagát – Tlač.
Všetky vytlačené kartičky vystrihnite a uložte na samostatné kôpky – vlastnosti a názvy štátov. Hracie pole s mapou vystrihnite a v strede zlepte lepiacou páskou tak, aby sa dala mapa skladať a bola viac spratnou. Vysvetlenia obrázkových kartičiek vlastností a strany so správnymi odpoveďami k jednotlivým štátom (väčšina je uvedená v abecednom poradí) nestrihajte a nechajte ich tak. Medzi európske štáty sú na kartičkách zaradené aj Arménsko, Gruzínsko, Azerbajdžan, Kazachstan a Turecko. Ak ich v hre nechcete použiť, pokojne ich dajte bokom. To isté platí aj pre Kosovo, ktorého samostatnosť Slovenská republika neuznáva, no mnohé iné štáty áno.
Príprava hry:
Do stredu stola umiestnite hracie pole s mapou Európy a po jej okrajoch rozmiestnite (v náhodnom poradí) všetky obrázkové kartičky vlastností tak, aby ich videli a dosiahli všetci hráči. Kartičky s názvami štátov zamiešajte a uložte na kôpku vedľa názvami smerom nadol. Každému hráčovi dajte figúrku inej farby (pred prvým kolom sú všetky figúrky mimo hracie pole) a štyri farebné žetóny rovnakej farby, ako má figúrka. Tie si musíte zohnať, alebo vyrobiť sami. Poslúžia aj farebne vytlačené a nastrihané štvorcové papieriky veľkosti cca 2 cm. Osobne sa mi osvedčilo vyrobiť ich z korkovej zátky na víno. Zátku nakrájajte na tenkú prúžky, ktoré následne natriete požadovanou farbou (modrá, zelená, červená, žltá, biela). Svoje žetóny majú hráči počas hry pred sebou. Dôležité je, aby sa všetci hráči pred začiatkom hry oboznámili s významom jednotlivých kartičiek vlastností. Zo skúseností viem, že sa ich naučia veľmi rýchlo.
Pravidlá a priebeh hry:
V každom kole sa hráči venujú jednému vybranému štátu Európy, ktorého kartičku vyložia z kôpky na dobre viditeľné miesto. Úlohou hráčov je umiestniť čo najviac svojich žetónov na kartičky vlastností. Niekomu sa môže podariť umiestniť všetky štyri žetóny, ďalšiemu zas ani jeden. Žetón sa ukladá na tú kartičku vlastností, o ktorej si hráč myslí, že platí pre daný štát. Na jednej kartičke vlastností môže byť počas hracieho kola umiestnený len jeden žetón – to znamená, že ak jeden hráč umiestni svoj žetón na niektorú z kartičiek, ďalší hráči musia svoj žetón umiestniť inde. Aj preto sú v hre dôležité nielen vedomosti, ale aj postreh a rýchlosť.
Ak je napríklad vyložená kartička so štátom Slovinsko, správne je umiestniť žetóny na tieto kartičky vlastností – štátna vlajka z troch horizontálnych pruhov, členský štát EÚ, do štátu zasahujú Alpy, je menší ako Slovensko, platí sa v ňom eurom, má menej ako 5 mil. obyv., hlavné mesto Ľubľana sa začína na písmeno v intervale abecedy H – N, územie štátu bolo súčasťou Rakúsko-Uhorska, je to slovanský štát, má aj subtropické podnebie.
Celý obsah je dostupný pre členov Lepšej geografie.
Podporte nás
V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!
Chcem podporiť