Hore

Tvorba mapy v MapsMe

Stále mám pocit (možno subjektívny), že potenciál mapových nástrojov na tvorbu online máp ostáva v školskej geografii zatiaľ nevyužitý. Dôvodom rozumiem, väčšina učiteľov nemá dostatok počítačov na to, aby na nich žiakom zadali samostatnú, alebo skupinovú prácu na tvorbe máp. Počas svojej učiteľskej praxe som bol na tom rovnako. Ak však pracujete so žiakmi, ktorí majú počítač s internetom doma, nie je problém dať im tvorbu mapy ako projektové zadanie. Osvedčilo sa mi to, žiakov tvorba máp bavila a okrem geografie zdokonalili aj svoje schopnosti pracovať s IKT a online informáciami.  

Na Lepšej geografii nájdete opis práce vo viacerých nástrojoch (aplikáciách) na tvorbu máp. Klasikou sú Google Maps alebo Google Earth, za pokus stojí aj Scribble Maps. Medzi moje najnovšie objavy na poli tvorby máp patrí webová aplikácia Mapme, ktorú si stručne opíšeme v tomto článku.

Oproti vyššie spomínaným nástrojom ponúka Mapme niekoľko výhod. Aplikácia je bezplatná, užívateľsky priateľská a umožňuje rýchlu tvorbu vizuálne pekných máp. Veľmi jednoducho sa v nej vytvárajú mapové kategórie, medzi ktorými sa v režime zobrazenia môžete prepínať jedným kliknutím. Na výber tu máte z veľkého množstva ikon, opis vami vytvorených prvkov môže byť dlhší ako v iných aplikáciách a každému prvku môžete pridať galériu s množstvom fotografií.

Unikátnou možnosťou je tvorba skupinovej mapy viacerými autormi naraz (sami si zvolíte, kto bude editorom). V nastaveniach mapy je automaticky nastavená možnosť prispievania do mapy akýmkoľvek užívateľom. Takto vložený prvok môžete ako autor (editor) mapy prijať, alebo odmietnuť a tak nestrácate kontrolu nad jej obsahom. V skratke to znamená napríklad to, že pomocou Mapme môže jednu mapu tvoriť verejnosť. Dá sa to využiť napr. pri mapách, v ktorých jej samotní užívatelia značia určité body záujmu – napr. lokality čiernych skládok, ktoré objavili, problematické miesta v meste (zničený kanalizačný poklop), skupina grafiťákov môže do svojej mapy vkladať svoje nové diela a pod. 

Mapme odporúčam využiť ako súčasť projektového zadania, v ktorom budú mať žiaci za úlohy vytvoriť interaktívnu mapu na nimi vybranú tému. Takto koncipovaný projekt sa dá zaradiť do prakticky ľubovoľnej témy školskej geografie a zvládnu ho aj žiaci základnej školy, o čom som sa viackrát presvedčil. Pomocou aplikácie môžu vytvoriť aj mapového sprievodcu svojej obce, alebo regiónu, ktorý by mohol byť následne zabudovaný do obecnej webstránky. Podrobný návod ako pracovať v Mapme som spracoval do formátu pdf a môžete si ho stiahnuť cez odkaz nižšie. 

Podporte nás

Podporte nás

V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!

Chcem podporiť