Top

​Zalietajte si. Letecký simulátor v Google Earth

Google Earth využíva na svojich hodinách aspoň občasne (hádam) väčšina učiteľov. Nečudo, lepší nástroj na vizualizáciu Zeme nateraz neexistuje. Aj tak mám pocit, že by sa mohol využívať ešte o niečo intenzívnejšie. Viaceré nápady si priblížime v blízkej budúcnosti, teraz sa zamerajme na súčasť programu, na ktorú sa neraz pozabúda. 

Tvorcovia Google Earth pracujú na vylepšeniach bez toho, aby sme si to niekedy všimli. Rozširuje sa pokrytie režimom Street View (naposledy pribudli Bolívia a Peru) a pokrytie lokalít, ktoré sú pretvorené do 3D podoby vysokej kvality. Na Slovensku zatiaľ takéto mesto nemáme, skúste si však pozrieť napr. Rím, Paríž, Londýn, alebo Boston. Pre takéto zobrazenie je nutné mať zapnuté zobrazovanie 3D budov na paneli Vrstvy. Práve na príklade Bostonu si môžeme cez nižšie vložené video ukázať, kam až realistické stvárnenie miest v prostredí Google Earth zašlo. Video slúži zároveň aj ako návod (turorial) k ovládaniu leteckého simulátora, ktorý v programe spustíte kombináciou kláves Ctrl + Alt + A, alebo cez výber na hornej lište Nástroje – Spustiť letecký simulátor.​ Na výber máte z dvoch ponúkaných typov lietadiel. F-16 je rýchlejšie a preto ťažšie ovládateľné, SR22 zas pomalšie vrtuľové lietadlo vhodné na pokojné vyhliadkové lety. 

Ovládanie lietadla nie je najmä v začiatkoch jednoduché a chvíľu trvá, kým sa nad ním naučíte mať kontrolu. Návod na jeho dokonalé zvládnutie nájdete v slovenčine na tomto odkaze. Váš let môžete začať na mieste, nad ktorým sa práve v Google Earth nachádzate, alebo si vyberiete jedno z predvolených letísk. Pri aktuálnom mieste sa nemusíte trápiť pri štarte lietala a preto je pre začiatočníkov vhodnejšou voľbou. 

Využitie leteckého simulátora na vyučovaní, alebo počas rôznych voľnočasových aktivít v rámci školského klubu, prípadne geografického krúžku je pomerne široké.  Môžete začať lietaním nad vašou obcou alebo regiónom, letecky spoznávať vybrané pohoria, mestá a pod. Prelet Grand Canyonom je obzvlášť zážitkovým. Úlohou žiakov je počas letu pomenúvať jednotlivé geografické prvky pod nimi, určovať svetové strany a pod. Zaujímavým môže byť aj prelet nad vybranou riekou. Pred rokmi svoje zážitky z lietania v Google Earth spolu so žiakmi opísal na svojom blogu aj učiteľ Dávid Králik. Vyskúšať môžete aj online GeoFS simulátor.

Podporte nás

Podporte nás

V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!

Chcem podporiť