Namaľujte si na stenu mapy a premeňte ich na geografické hry, ktoré majú žiaci stále poruke
Niekedy sú spontánne nápady tie najlepšie. Keď si šiestaci vyberali, o čom budú ich projekty, spomenul som im možnosť namaľovať veľkú nástennú mapu. Okamžite sa toho chopili dve dvojice dievčat. A tak vznikli rovno dve mapy – Afrika a Európa. V oboch prípadoch sme sa rozhodli pre politickú mapu, ktorá sa kreslí jednoduchšie ako všeobecno-geografická mapa. A čo je najlepšie, vystačíte si len so štyrmi farbami. Poďme sa na to pozrieť bližšie. Fotografie nižšie zobrazujú proces tvorby mapy Afriky.
Samozrejme, čo potrebujete úplne na začiatku, je voľný priestor na stene, ktorý môžete pomaľovať. V našom prípade to bolo jednoduché. Len nedávno sme sa presťahovali do niekoľko rokov nevyužívanej školskej budovy, ktorá nie je v ideálnom stave. Steny sme maľovali nabielo len začiatkom školského roka a väčšina tried preto vyzerá celkom fádne a pusto. Kde tu sú na stenách fľaky, predsa len, žiaci nie sú profesionálni maliari natierači.
Ak už máte stenu vybranú, nasleduje výber veľkosti mapy, ktorú idete maľovať. My sme to spravili úplne jednoducho, cez projektor sme na stenu premietli vybrané obrysové mapy Afriky a Európy (využili sme tie z portálu d-maps.com) a zvolili si kompromis, aby nebola mapa príliš veľká, no ani príliš malá. Od stropu po podlahu by bola isto krásna, no nik by nedočiahol na jej najvyššie časti. V prípade mapy Európy boli rozmery dané voľným priestorom medzi tabuľou a umývadlom.
Cez projektor nasvietenú mapu stačí na stenu jednoducho odkresliť ceruzkou. V našom prípade to boli všetky štátne hranice. Potom nasleduje už samotné maľovanie. To, akou farbou majú byť na mape zobrazené tie-ktoré štáty sme si vždy pozreli na mape z d-maps, ktorú sme mali otvorenú na notebooku. Pri Afrike sa dievčatá rozhodli hranice najskôr obtiahnuť čiernou farbou. Ukázalo sa, že to nie je potrebné, mapa Európy vyzerá možno ešte lepšie bez nich. Ako farbu sme použili univerzálnu farbu SLOVAKRYL, ktorej plechovky rôznych farieb sme mali v škole. Určite však poslúži akákoľvek farba vhodná na betón a omietky.
Pôvodne mali byť súčasťou máp nápisy s názvami štátov a ich hlavných miest. Počas maľovania sme sa však rozhodli, že to spravíme inak. Aby boli mapy, čo možno najviac využiteľné ako učebné pomôcky, voľba padla na kartičky, ktoré sa budú na mapy priliepať. Dlhšie som na internete hľadal technické riešenie, ktoré by bolo najviac funkčné a nakoniec som sa rozhodol pre magnetickú a kovovú pásku. Na stene nalepený suchý zips by mohol počas používania odtŕhať zo starej omietky.
Na každý štát v mapách sme nalepili kúsok samolepiacej kovovej pásky a zadné strany kartičiek sme vyzbrojili kúskom samolepiacej magnetickej pásky. Dokopy nám stačili cca 2 m kovovej a 3 m magnetickej pásky. Aby sa dali mapy využiť na viacero spôsobov a viacero hier, vytvoril som hneď niekoľko sád kartičiek. Všetky kartičky sú zalaminované a zaoblené, aby sa s nimi príjemnejšie pracovalo. Zároveň sú odolnejšie voči poškodeniu a dlhšie vydržia.
Nateraz máme v triede kartičky s názvami štátov, názvami hlavných miest a štátnymi vlajkami (mapa Európy) a s názvami štátov (Afrika). Časom vytvorím ďalšie tematické kartičky (napr. známe pamiatky, prírodné pamätihodnosti). Zaujímavým môže byť aj „priliepanie“ noviniek (vytlačených článkov zo spravodajských portálov) k jednotlivým štátom. Na vytlačený papier stačí prilepiť kúsok magnetickej pásky. Žiaci tak môžu mať v triede prehľad o aktuálnom dianí v Európe či inde. Všetky sady vytvorených kartičiek majú žiaci vždy poruke v na to určenej krabičke v triede.
Ak máte možnosť vytvoriť si podobné nástenné mapy, určite ju využite! Možno budete prekvapení, ako bez problémov ich žiaci namaľujú a ako ich to bude baviť. Nie je to síce otázka jednej vyučovacej hodiny, ale ak sú ochotní potiahnuť aj cez prestávky, či trošku „po škole“, výsledok bude stáť určite za to. Vytvoríte si tak zaujímavé a názorné mapové hry priamo v triede, či na školskej chodbe. A to všetko za relatívne nízke náklady. Pani Montessori by mala radosť.
Pomôžte nám pomáhať
V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, zvážte prosím stať sa platiacim členom. Na výber máte aj mesačné členstvo za 5 eur. Ďakujeme!
Chcem pomôcť