Hore

Štáty Európy, ich hlavné mestá a vlajky. Domino a kartičky, ktoré potrápia aj najšikovnejších

Aktivít, ktoré môžu žiakom pomôcť učiť sa, nie je nikdy dosť. O to viac, ak vás o ne sami požiadajú. Nedávno za mňou prišiel piatak, ktorý veľa číta, rád sa samovzdeláva aj vo voľnom čase a povedal, že sa práve učí všetky hlavné mestá európskych štátov. Opýtal sa, či k tomu nemám nejakú hru, ktorá by mu pomohla. Samozrejme, na internete je toho dosť. Napríklad mapové hry Seterra, ktoré sú aj v slovenčine (štáty, hlavné mestá). Mal však záujem o niečo kartičkové.

Aktivít, ktoré môžu žiakom pomôcť učiť sa, nie je nikdy dosť. O to viac, ak vás o ne sami požiadajú. Nedávno za mňou prišiel piatak, ktorý veľa číta, rád sa samovzdeláva aj vo voľnom čase a povedal, že sa práve učí všetky hlavné mestá európskych štátov. Opýtal sa, či k tomu nemám nejakú hru, ktorá by mu pomohla. Samozrejme, na internete je toho dosť. Napríklad mapové hry Seterra, ktoré sú aj v slovenčine (štáty, hlavné mestá). Mal však záujem o niečo kartičkové.

Preto som sa rozhodol mu vyhovieť a za jeden večer vytvoril aktivity rovno dve. Jedna je obľúbeným dominom, o ktorom sa dozviete viac v tomto článku. Druhá pozostáva zo sady kartičiek, v ktorých je úlohou hráča tvoriť správne trojice z názvov štátov, hlavných miest a vlajok. Obe spomenuté aktivity si môžete ako súbory na tlač stiahnuť naspodku tohto článku. Ak by ste ich chceli editovať, nechal som ich ako prezentácie v PowerPointe. A vôbec prvýkrát som vytvoril aj ich české verzie. Verím, že sa naši českí členovia potešia.

Priznávam, s vytvorením týchto pomôcok je spojená práca a čas na ňu potrebný. Strihania je dosť, preto vám veľmi pomôže kvalitný orezávač, ktorý by mal mať vo výbave každý učiteľ. Ešte pred strihaním odporúčam všetky vytlačené papiere zalaminovať. Vytvorené kartičky tak budú pevnejšie a odolnejšie voči poškodeniu. Vydržia vám dlho a nebudete ich musieť vyrábať opakovane. Na návštevách českých Montessori školách (článok) som si všimol, že všetky kartičky majú podlepené mäkkou gumou. Kartičky sú tak príjemnejšie na dotyk a lepšie sa s nimi pracuje. Ak máte túto možnosť, určite to vyskúšajte. Vytvorené sady kartičiek odporúčam skladovať v priehľadných označených krabičkách, ktoré sú v škole pre žiakov stále dostupné na policiach. Kto má záujem sa s nimi pohrať, jednoducho si ich zoberie a pracujeme s nimi.

Európe sú na Lepšej geografii venované aj ďalšie, komplexnejšie hry. Vyskúšať môžete napríklad netradičné mapové domino, mapovo-obrázkové pexeso, alebo stolovú hru Tá naša Európa. Všetky učebné materiály k Európe sú pod jednou strechou dostupné tu.

Celý obsah je dostupný pre členov Lepšej geografie.

Podporte nás

Podporte nás

V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!

Chcem podporiť