Hore

Spoznávanie sveta cez pohľadnice. Postcrossing a jeho využitie v škole

Pohľadnice dnes vraj už vychádzajú z módy, papieru odzvonilo. Len nostalgici, romantici a iní podivíni by čmárali pozdrav rukou, keď ho môže adresát pomocou technológií dostať prakticky okamžite. Že tomu tak celkom nie je, dokazuje veľké množstvo fanúšikov u nás doteraz málo známej online služby Postcrossing, ktorá spája staré s novým do prekvapivých možností. Čo je na Postcrossingu tak lákavé a prečo sa nájdu žiaci, ktorí si od rodičov často pýtajú na známky? 

Myšlienka je veľmi jednoduchá. Cieľom webu je umožniť jeho užívateľom vymieňať si pohľadnice s ľudmi z celého sveta. Za každú pohľadnicu, ktorú pošlete, vám ďalšia príde. Ak máte radi moment prekvapenia, isto vás poteší, keď vo svojej schránke objavíte pozdrav z miesta, o ktorom ste možno nikdy nepočuli. Po registrácii vám systém pridelí vaše ID, ktoré vpíšete na každú vami poslanú pohľadnicu. Komu pohľadnice posielate? Vždy niekam inam, podľa toho, koho adresu vám systém náhodne vyžrebuje. Vaša adresa je na oplátku náhodne pridelená iným užívateľom. Je len na vás, koľko pohľadníc odošlete a koľko príde k vám.

Pri počte viac ako 630-tisíc zaregistrovaných užívateľov (vyše 1500 zo Slovenska) z viac ako 150 štátov sveta  je vaša šanca dostať pohľadnicu opakovane z jedného miesta silne obmedzená. Vaša zbierka môže byť preto prakticky nekonečná. Závisí len na vašej aktivite, chuti a veľkosti chladničky (alebo steny), na ktorú si budete pohľadnice umiestňovať. 

​Ak by ste mali záujem o konkrétne pohľadnice, nie je problém, každý užívateľ si môže pri vypĺňaní profilu uviesť, aký typ pohľadníc má najradšej. Ak teda nemáte radi obrázky mačičiek, ružičiek, ale uprednostňujete vyobrazenia krajinných, či architektonických dominánt, nemusíte sa báť sklamaní.

Keď som Postcrossing prvýkrát spomenul svojim žiakom v škole, nemal som veľké oči. Nebolo ich však treba nijako extra motivovať a postupne začali svoje pohľadnice nosiť do školy. Z Fínska, Bieloruska, Škótska a dokonca, až z ďalekého New Orleans alebo Brazílie. Ideálna pomôcka pri učení sa geografie a vzájomného prepojenia ľudí vo svete. Adela sa napr. rozhodla, že poprosí postcrosserov, či by k pohľadnici nemohli do obálky pribaliť aj drobné v miestnej mene. Čoskoro  „zbohatla“ o prvé ruble 🙂

Školský Postcrossing na ZŠ a MŠ Kamenná Poruba.

Pri písaní a čítaní pohľadníc sa decká nezaobídu bez cudzieho jazyka a tak si popri spoznávaní cudzích krajín precvičia aj angličtinu, prípadne iný jazyk, ktorý sa učia a adresát by mu mohol rozumieť. Ďalšie veľké plus Postcrossingu. Viaceré slovenské školy sú dnes už zapojené do rôznych medzinárodných projektov (napr. eTwinning), prečo ich teda neprehĺbiť aj o pohľadnicový rozmer?

​Myslím však, že výmenu pohľadníc bude mať rada väčšina detí, pokojne aj mimo školy s pomocou rodičov. Skúste to, neoľutujete! Ak by sa vám nechcelo značiť si pohľadnice na vlastnú nástennú mapu, nebojte sa, o geografický rozmer neprídete – web automaticky generuje online mapu vami odoslaných a prijatých pohľadníc. Okrem toho môžete pohľadnice aj zoskenovať a pridať do čoraz obsiahlejšej online galérie, ktorá sa dá na postcrossingu prezrieť.

Ak by ste si chceli spolu so žiakmi veľkú nástennú mapu predsa len vyrobiť, pomôže vám návod z tohto článku. Je len na vás, na koľkých papieroch A4 to bude. Ponuka je široká, od celého sveta, cez svetadiely, až po jednotlivé štáty. Skladanie mapy je najmä pri veľkom počte strán zaujímavým puzzle rébusom. Keď to však s Afrikou zvládli siedmaci, nepochybujem, že to zvládnete aj vy.

Budem rád, ak sa o pohľadnice Vašich žiakov, prípadne o Vašu spoločnú školskú výstavku zloženú z úlovkov Postcrossingu podelíte aj s ďalšími užívateľmi webu, prípadne na Facebooku nadšencov Postcrossingu zo Slovenska. Po ich zaslaní na adresu Lepšej geografie ich radi zverejníme. V galérii nižšie si môžete pozrieť niektoré pohľadnice z môjho súkromného archívu. O tom, ako sa z Postcrossingu nadchol píše v tomto článku aj študent z gymnázia.

Podporte nás

Podporte nás

V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!

Chcem podporiť