Kam sa presťahuje rodina Konôpkovcov? (E-U-R)
Škola by vraj mala učiť pre život. Ak vychádzame z toho presvedčenia, prirodzene prepájame vyučovacie predmety a hľadáme prieniky učiva s reálnym svetom. Práve takto vznikla aktivita, ktorej zadanie pre žiakov nájdete opísané nižšie. Stačí, že žiakom pošlete odkaz na článok a môžu pracovať. Pred prácou ich rozdeľte do skupín (max. 4-členné) a každej zabezpečte počítač alebo iné zariadenie s pripojením na internet. Potrebné je vytlačiť a pripraviť aj všetky prílohy.
Žiaci sa na úvod zoznámia s fiktívnou rodinou Konôpkovcov, ktorá si hľadá nové bývanie. Úlohou žiakov je pomôcť im ho nájsť podľa daných kritérií. Pracujú s informáciami ako je priemerná mesačná mzda, vyhľadávajú v ponuke nehnuteľností na realitných portáloch, porovnávajú ceny, počítajú výšku hypotéky a mesačných splátok. Aktivitu nie je možné realizovať počas jednej vyučovacej hodiny, veríme však, že je natoľko praktickou (a pre žiakov atraktívnou), že sa jej oplatí venovať aj viac času. Máme to odskúšané.
Pomôžeš rodine Konôpkovcov rozhodnúť sa?
Život neraz prináša množstvo ťažkých rozhodnutí. Jedno z najťažších je rozhodnutie, kde žiť. Je čoraz častejšie, že ľudia neostávajú žiť vo svojom rodisku, ale sťahujú sa za lepšími podmienkami, neraz aj na opačný koniec Slovenska. Pred voľbou ako ďalej, stojí aj mladá rodina Konôpkovcov. Pomôžeš jej rozhodnúť sa správne? Nebude to ľahké, ale nikdy nevieš, možno práve touto úlohou získané skúsenosti sa ti raz v živote zídu.
Kto sú Konôpkovci?
Konôpkovci sú mladá rodina zo stredného Slovenska, ktorá žila posledné štyri roky vo Veľkej Británii, aby si finančne prilepšila. Práca sa však nikde ľahko nehľadá a vysokoškolsky vzdelaným manželom sa nepodarilo nájsť profesiu, v ktorej by mohli naplno využiť svoje vzdelanie. Keďže ich dcéra Aneta ide mať onedlho šesť rokov, rodičia Martin (36) a Eva (34) sa rozhodli vrátiť na Slovensko, aby začala školskú dochádzku v slovenčine. Deväťročný syn Pavol si bude musieť na slovenské školy zvyknúť.
Na Slovensko si rodina prináša úspory vo výške 10 tisíc eur, ktoré plánuje minúť na kúpu trojizbového bytu alebo staršieho rodinného domu. Kedže sú nehnuteľnosti oveľa drahšie, budú si ju musieť kúpiť na hypotéku. Nemajú silné väzby na oblasť, z ktorej pochádzajú a preto im nerobí problém začať svoj „nový život“ kdekoľvek na Slovensku. Už počas pobytu vo Veľkej Británii reagovali na ponuky práce u nás.
Práca pre oboch rodičov sa črtá v piatich mestách. Platy aj ceny nehnuteľností v jednotlivých regiónoch Slovenska sa odlišujú. Stoja preto pred rozhodnutím, ktoré nie je len otázkou srdca a kvality života, ktoré im môže to-ktoré mesto ponúknuť. Otázka výberu je do veľkej miery matematickou a odvíja sa od pomeru zarobených financií a nákladov na kúpu nehnuteľnosti.
Aké sú možnosti?
Konôpkovci majú na výber z nasledovných piatich okresov: Bratislava, Banská Bystrica, Žilina, Revúca, Trebišov. Martin má vo všetkých okresoch sľúbenú prácu ekonóma, Eva prácu zdravotnej sestry. Tieto profesie nepatria k najlepšie zarábajúcim na Slovensku, ide skôr o povolania s priemernou výškou mesačného príjmu.
Aký bude mesačný príjem rodiny?
To závisí od regiónu. Možno ťa to prekvapí, ale za tú istú prácu dostávajú zamestnanci v rôznych regiónoch Slovenska odlišnú mzdu. Čím hospodársky vyspelejší región a čím nižšia nezamestnanosť, tým vyššie mzdy. V štatistikách aj na výplatných páskach sa vykazujú tzv. hrubé mzdy. Celú čiastku tejto mzdy však zamestnanec na svojom bankovom účte neuvidí. Štátu sa z nej platí daň z príjmu (19%), okrem nej je z hrubej mzdy nutné odčítať aj zdravotné, sociálne poistenie a pod.
Koľko majú manželia možnosť zarobiť vo vyššie spomínaných mestách, ukazuje tabuľka priemerných hrubých príjmov pre rôzne profesie v krajoch Slovenska, ktorá sa otvorí klikom na tento odkaz (NUTNÉ AKTUALIZOVAŤ!). Aký čistý príjem príjde každý mesiac na účet Martina a Evy ti pomôže vypočítať online kalkulačka čistej mesačnej mzdy. Na vyplnenie tabuľky v pracovnom liste č.1 (stiahni tu) budeš musieť zaradiť mestá s pracovnou ponukou pre manželov do správnych krajov, v ktorých sa nachádzajú.
Aká je cena nehnuteľností?
Rovnako ako cena práce (mzda) aj cena nehnuteľností závisí od ekonomickej situácie daného regiónu. Ocitni sa nachvíľu v koži Konôpkovcov a preskúmaj ceny trojizbových bytov a starších rodinných domov v už spomínaných piatich mestách Slovenska. Pomôže ti k tomu realitný portál, na ktorom sú aktuálne ponuky množstva realitných kancelárií.
V kolónke Typ nehnuteľnosti je už nastavené, čo chceš hľadať, do kolónky Lokalita musíš postupne zadať každé z piatich Konôpkovcami vytipovaných miest. Je možné vyhľadávať aj nehnuteľnosť pre konkrétny okres, čo je vhodné, keďže rodina môže bývať aj mimo mesta, kde bude vykonávať prácu, ak je dobré a lacné dopravné spojenie medzi miestom bydliska a miestom práce (vzdialenosť max. 30 km). Zistenia svojho prieskumu cien nehnuteľností zapíš do tabuľky v pracovnom liste č.2 (stiahni tu).
Aká vysoká bude mesačná splátka hypotéky a ako dlho ju budú Konôpkovci splácať?
Keďže majú Konôpkovci nasporených len 10 tisíc eur, čo je na kúpu nehnuteľnosti v hotovosti málo, sú rovnako ako väčšina Slovákov v ich situácii nútení vziať si hypotekárny úver na jej kúpu. Banka vám požičia na kúpu nehnuteľnosti a vy ste jej požičanú sumu zaviazaní vrátiť vo vzájomne dohodnutej lehote aj s úrokmi. Počet rokov, počas ktorých budete úver splácať závisí od výšky celkového úveru a výšky vašej mesačnej splátky. Čím menej každý mesiac splatíte, tým dlhšie budete úver splácať a naopak. Pri úveroch rozhodne neplatí, že koľko si požičiate, toľko aj splatíte. Banky ponúkajúce hypotekárne úvery si účtujú úrok, ktorý sa udáva v percentách. Vypočítať si koľko pri hypotéke reálne preplatíte nie je pre laika vôbec jednoduché. Výborným pomocníkom sú preto rôzne online hypotekárne kalkulačky, ktoré to spravia za vás.
S využitím online hypotekárnej kalkulačky, tebou vyhľadaných príjmov manželov z pracovného listu č.1 a cien najvhodnejších nehnuteľností, ktoré máš vyznačené v pracovnom liste č.2 sa pokús navrhnúť, čo možno najlepší hypotekárny úver pre rodinu Konôpkovcov. Svoje výsledky zapíš do pracovného listu č.3 (stiahni tu).
Na stiahnutie:
Podporte nás
V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!
Chcem podporiť