Lepšia geografia je v čase zatvorenia škôl zadarmo. Pozrite si, čo všetko na nej pre školákov nájdete
Výnimočné situácie si vyžadujú výnimočné riešenia. Preto sme sa rozhodli, že počas zatvorenia škôl z dôvodu zamedzenia šírenia koronavírusu bude väčšina obsahu portálu Lepšia geografia zdarma pre všetkých. Chceme takto prispieť k zmysluplnému učeniu sa žiakov v domácom prostredí v čase karantény. Ak ste učiteľ, nájdete u nás množstvo online kvízov, hier a zadaní, ktoré môžete zdieľať so žiakmi. Ak ste rodič a hľadáte niečo, čím by ste pokryli geografiu, ste tu rovnako správne. Pozrime sa bližšie na to, ktoré materiály sú dostupné zdarma a ako ich môžete využiť. Všetky vzdelávacie materiály na Lepšej geografii nájdete kategorizované podľa tém na tomto odkaze.
UPDATE: Od 17. marca 2020 je až do odvolania bezplatne prístupný kompletný obsah Lepšej geografie, nielen jeho vybrané časti.
Zahrajte sa geografické kvízy a mapové hry
Preveriť svoje vedomosti a zároveň sa možno aj zabaviť, môžete cez online kvízy. Spolu je ich takmer osemdesiat a všetky sú zdarma k dispozícii tu. Nepokrývajú všetky učivá školskej geografie, no veríme, že každý si tam nájde to svoje. Kvízy nie sú zamerané čisto na vedomosti, ale obsahujú aj úlohy, ktoré pracujú s čítaním máp, interpretáciou grafov a pod. Lebo práve o tom by mala byť geografia. Väčšina kvízov je vytvorená v programe iSpring Quiz Maker a sú vo formáte html5. Spustíte ich priamo v internetovom prehliadači, pre dokonalú grafickú kompatibilitu odporúčame použiť Google Chrome. Spomínané kvízy fungujú len na počítači.
Okrem kvízov obľubujú žiaci aj mapové hry. Na internete je ich veľké množstvo. Najlepšie sú zrejme Seterra, ktoré sú dostupné dokonca aj v slovenčine. Množstvo online mapových hier nájdete opísaných v tomto článku. Opis všetkých hier, ktorým sme sa na Lepšej geografii venovali v samostatných článkoch nájdete v tomto zozname. Sú tam hry od výmyslu sveta a nudiť sa nebudú ani dospeláci.
Vytvorte si doma vlastné hry
Okrem hrania, môže byť zaujímavou aj samotná tvorba jednoduchej vedomostnej hry. Pre žiakov môže ísť o pútavé projektové zadanie, v ktorom majú za úlohu vytvoriť hru z vybraného tematického celku, alebo učiva pre svojich spolužiakov. Tvorba otázok je pre žiakov neraz výzvou. Zároveň ide o dobré prepojenie geografie s informatikou, nakoľko sa tvorba hier nezaobíde bez práce s fotografiami a pod. Na výber máte z množstva šablón na tvorbu rôznych typov hier. V tomto článku nájdete napríklad šablóny na hry v PowerPointe. V tomto zozname nájdete všetko ostatné. Ak pracujú deti radi s počítačmi a technológiami, teraz je čas, aby sa naučili pracovať s Kahoot! alebo Actionbound.
Tvorte projekty od výmyslu sveta
Dva týždne sú ideálna doba na to, aby sa deti venovali aj práci na nejakom pre nich zaujímavom projekte, ktorý ich bude baviť a počas ktorého sa niečo nové naučia. Tento článok je malou ochutnávkou toho, čo všetko sa dá. V tomto zozname nájdete odkazy na detailný opis všetkých projektových zadaní na Lepšej geografii. Stačí si len vybrať.
Experimentujte, modelujte a robte pokusy
Ak to chcete poňať úplne prakticky a máte deti, ktoré sú malými bádateľmi, skúste to s experimentami, tvorbou modelov a podobne. Kompletný zoznam toho, čo je z tejto oblasti na Lepšej geografii k dispozícii nájdete na tomto odkaze.
Zemeznalec
Vhodnou formou domáceho geografického vzdelávania môže byť aj riešenie zadaní starších kôl našej súťaže Zemeznalec. Každé kolo obsahuje desať rozmanitých úloh a otázok, ktoré sú zamerané viac na rozvoj praktických schopností, ako na overenie faktografických poznatkov. Všetky zadania sú k dispozícii tu.
Dva týždne (alebo hoci aj mesiac) skutočne nie je dostatočne dlhá doba na to, aby ste s deťmi vyskúšali všetky naše materiály. Ak vám však ešte stále nestačí, pozrite si nápady na spestrenie školskej geografie, alebo nápady na prácu s mapou. Na blogu sa zas dozviete množstvo informácií o nielen školskej geografii. Spoločne s deťmi môžete spoznávať svet aj cez stovky máp, videí a fotografií, ktoré nájdete v našich pravidelných rubrikách. Ak hľadáte vzdelávacie zdroje pre ostatné vyučovanie predmety, potešíme aj vás. Pozrite si náš dlhoročne budovaný zoznam dostupných online zdrojov kategorizovaný podľa predmetov.
Ak máte pocit, že naša činnosť má zmysel a radi by ste podporili tvorbu ďalších nových vzdelávacích materiálov pre žiakov, metodických materiálov pre učiteľov a celkovo pomohli inovovať spôsob výučby geografie na slovenských školách, staňte sa našim členom, alebo nás podporte malým príspevkom kliknutím na tlačidlo nižšie. Ďakujeme!
Pomôžte nám pomáhať
V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, zvážte prosím stať sa platiacim členom. Na výber máte aj mesačné členstvo za 5 eur. Ďakujeme!
Chcem pomôcť