Hore

Štatistika ako športový turnaj

Pozrite sa so žiakmi na štatistiku a jej rôznorodé údaje z iného pohľadu. Ukážte im, že aj hra s číslami môže byť zábavná a napínavá, ako športové turnaje. Ako na to? Princíp je jednoduchý a využíva formát významných športových turnajov. Na ocot pri ňom neostane ani prepojenie s matematikou. 

Ako príklad si zoberme Majstrovstvá Európy vo futbale. V súčasnom formáte sa ich zúčastňuje 24 európskych reprezentácií, ktoré sa na záverečný turnaj dostali cez kvalifikáciu. Na začiatok sa odohráva zápolenie v šiestich štvorčlenných skupinách, v rámci ktorých hrá každý s každým jeden zápas. Zo skupín postupuje šestnásť najlepších tímov do osemfinále. Víťaz každej osemfinálovej dvojice postupuje do štvrťfinále. Úspešné tímy zo štvrťfinále postúpia ďalej do semifinále, aby sa nakoniec dva najlepšie z nich stretli vo finálovom zápase o majstrovské zlato.  

Pozrite sa so žiakmi na štatistiku a jej rôznorodé údaje z iného pohľadu. Ukážte im, že aj hra s číslami môže byť zábavná a napínavá, ako športové turnaje. Ako na to? Princíp je jednoduchý a využíva formát významných športových turnajov. Na ocot pri ňom neostane ani prepojenie s matematikou.

Ako príklad si zoberme Majstrovstvá Európy vo futbale. V súčasnom formáte sa ich zúčastňuje 24 európskych reprezentácií, ktoré sa na záverečný turnaj dostali cez kvalifikáciu. Na začiatok sa odohráva zápolenie v šiestich štvorčlenných skupinách, v rámci ktorých hrá každý s každým jeden zápas. Zo skupín postupuje šestnásť najlepších tímov do osemfinále. Víťaz každej osemfinálovej dvojice postupuje do štvrťfinále. Úspešné tímy zo štvrťfinále postúpia ďalej do semifinále, aby sa nakoniec dva najlepšie z nich stretli vo finálovom zápase o majstrovské zlato.

Pýtate sa, čo to má spoločné s už spomínanou štatistikou, prácou s číslami, vyhľadávaním, analýzou dát a prečo o tom všetkom píšem na Lepšej geografii? Predstavte si, že by o výsledkoch zápasov nerozhodovali góly ani forma hráčov, ale vybrané štatistické ukazovatele štátov. Ako by vyzerali finálne tabuľky základných skupín, ak by o získaní troch bodov za víťazstvo v zápase rozhodovali ukazovatele, ako sú napr. HDP/1. obyv., počet obyvateľov, lesnatosť štátu, rozloha, miera nezamestnanosti, podiel moslimov na celkom počte obyvateľov, miera pôrodnosti, hustota obyvateľstva, nadmorská výška najvyššieho vrchu, alebo akékoľvek ďalšie (podľa potreby vybrané) ukazovatele? Kto by preliezol cez pavúk vyraďovacích bojov, až do finále a nakoniec získal pohár pre víťaza?

 

V roku 2016 sa vo Francúzsku uskutočnili Majstrovstvá Európy vo futbale. Preto som sa rozhodol spracovať práve toto športové podujatie. Aktivita sa však dá, samozrejme, realizovať aj s majstrovstvami sveta, aktuálnymi súťažami a s rôznymi športami.

… pokračovanie pre členov Lepšej geografie.

 

 

Celý obsah je dostupný pre členov Lepšej geografie.

Podporte nás

Podporte nás

V čase zatvorených škôl chceme pomôcť učiteľom, žiakom aj rodičom a preto je plný obsah Lepšej geografie pre všetkých zdarma. Znamená to pre nás výpadok príjmov, ktorý nás existenčne ohrozuje. Na tvorbe nových materiálov pre vás pracujeme denne. Ak sa vám zdá naša činnosť prospešná, prosíme, podporte nás ľubovoľným finančným príspevkom. Aj malá pomoc môže byť veľkou. Ďakujeme!

Chcem podporiť

Ďalšie materiály k téme